Gelinlikte “Couture” yaklaşımı simgeleyen Akay’ın baş tasarımcısı Sezanur Akay konuğumuz.

0
643
Eylem Şimşek

Geleneksel gelinlik anlayışını nazik çizgisi ile günümüze uyarlayan Akay, birikime dayalı işçiliğini 2019 Yaz koleksiyonuna yansıtarak sanatsal ihtişamı güncellemeye devam ediyor. 43 seneden beri İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir’de hizmet veren marka eşi ile mutlu bir yuvaya adım atacağı esnada taşımayı diledikleri, kendi hayatını, fikrini, stilini, yaşam anlayışını giyecekleri gelinliğe yansıtan kadınların serüvenlerinde kalplerindeki tasarımı, dokuyu, hissi bulmak için çok değerli tasarımlara imza atıyor. Düğün sezonunun yaklaştığı şu günlerde Akay baş tasarımcısı Sezanur Akay ile bir röportaj gerçekleştirdik. Eylem Şimşek

40 yılı aşkın tecrübenizi Akay tasarımlarına yansıtarak birçok kadının o özel gününe eşlik ediyorsunuz. Neler hissettiriyor size böyle köklü bir markaya sahip olmak?
1976 yılından beri babam Rafet Akay ile başlayan yolculuğumuzda gelinlerimizin en mutlu gününe eşlik ederken bir birikimi de yansıtıyoruz.

”Bizim mesleğimiz bir zanaat, vurguladığımız şey ise bu zanaat kültürü ve tecrübemiz ile gelinlere sunmuş olduğumuz tecrübeye dayalı bir deneyim”

Gelinlik sadece en mutlu gününüzde üzerinizde taşımış olduğunuz bir elbise değildir, gelinliğinizi bütün bir ömür boyunca taşımaya söz verirsiniz. Gelen kişilerin hayatına bir değer olarak dokunabilmek, neşelerine, heyecanlarına, endişelerine ortak olabilmek çok mutluluk verici.2019 koleksiyonda neler dikkatimizi çekiyor?
Biz marka olarak gelinliği zamansız bir kostüm olarak yorumluyoruz, her sene çıkarmış olduğumuz çeşitli koleksiyonlarda olduğu gibi 2019 koleksiyonlarımızda da özgün ve modern minval üzerinden yorumlanan geleneksel anlayışı ortaya çıkarmayı arzuladık. Bütün kavramların değiştiği, her şeyin çok çabuk parlayıp sönebildiği bu hızlı çağda tabii ortaya çıkan modellerde aynı kalmıyor. Gelinlik de her şey gibi yerini arıyor, ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Bu bağlamda bizler de 2019 koleksiyonlarımızda sezonda sahip olduğumuz tasarım birikimi, marka arşivi ve mevcut tecrübemizden yararlanarak çok farklı bir iş ortaya çıkardık. Zarafeti ön planda tutan çizgiler, hem prenses hem de evaze modellerimizde mütevazi bir asaleti ön plana koyuyor.

Bir gelinlik tasarımında, danteller, işlemeler olmazsa olmazlardan. Siz daha çok hangi materyallerle çalışmayı seviyorsunuz?
Akay olarak marka kültürü bağlamında zarafeti vurgulamayı önemsiyoruz, bunun için benim tercihim detay işleme ve dantel çalışmasıdır. Gelinlik üzerinde önemsediğimiz şey bir zanaatin ortaya konabilmesi, bunun için çok özenli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Diyebilirim ki Fransız dantelleri, ipek tüller, gelinimizin kendini içinde rahat, modern ve şık hissedebileceği hafif, kaba olmayan, narin ve ince materyaller kullanmayı işçiliğin ve tasarımın naifliğinin ön plana çıkması dolayısı ile önemsiyorum.

Sizce bir kadını stil sahibi yapan şey nedir?
Bir insanı stil sahibi yapan tam olarak tavrıdır, tavrının tezahürüdür stil, yaşama karşı tavrı belirler stilini, stili sadece bir dış görünüş olarak ele alabiliriz tabii ki ancak stilin berisinde olan, sahip olduğu görünümü taşıyamıyorsa, yaşantısı, bakışı, duruşu, kendisinin yapıp etmeleri ya da giydikleri ile örtüşmüyor onu desteklemiyorsa, stil sahibi olmak imkansızdır.

Gelinlik trendlerini göz önünde bulundurduğumuzda Akay’ın bu trendlere paralel olduğunu söyleyebilir miyiz?
Trend kelime anlamı itibari ile yönelir, bir yere gider, değişir ancak bütün bu değişim bir biçimin etrafında şekillenir, biz tamamen özgün olmayı, zanaat kültürümüzü yansıtmayı arzuluyoruz. Her sene kalıp, işleme ya da dantel bağlamında çeşitli akımlar ortaya çıkmakta ancak önemli olan her gelinin kendisini ayrıcalıklı hissedebileceği bir çalışma ortaya koyabilmekte.

En az gelinlikler kadar önemli olan after party elbiseleri de yoğun ilgi görüyor. Bu kategoride ne tür tasarımlar yer alıyor koleksiyonda?
Gelinlikte After Party olarak ilk koleksiyonu ortaya çıkaran Türk markası olduğumuzu gururla belirtebilirim. After Party ya da iki gelinlik ile töreni gerçekleştirme yeni ortaya çıkan bir şey değildir aslında, uzun süredir çeşitli sebepler ile iki ayrı tören tarzını deneyimlemek isteyen gelinlerimizin tercihi olmuştur. After Party koleksiyon modellerimiz tabii ki gelinimize daha rahat hareket kabiliyeti sağlamaya yönelik, neşeyi içinde barındıran, gelinlikten ayrılmayan, gelinimize özgü bir şenliği barındıran tasarımlar ortaya çıkarmak After Party çalışmalarımızda önceliğimiz.

Bu sezon gelinlik defilelerinde neler dikkatinizi çekti?
Dediğim gibi her şeyin oldukça hızlı bir biçimde değiştiği bu yepyeni dönemde bütün bir giyim anlayışı da hızlı bir biçimde değişmekte.

”Nasıl moda dünyasının tamamında biçimin sürekli olarak kendini yenileyerek kalıplarını esnetmesi olarak görüyor isek gelinlikte de aynı şey söz konusu, dünya gelinlik sektöründe de gelinliğin geleneksel duruşu sınanıyor”

Geleneksel anlayışın ardından transparan, ten rengi kumaşlar, yoğun dekolte, sıra dışı etek ve üst beden tasarımları ile modern bir gelinlik anlayışının kapısının aralanmaya çalışıldığı söylenebilir. Bizler de Akay olarak masum zarafet anlayışımızdan ayrı düşmeden modern, eğlenceli ve klasiği yadsımadan aksine ondan beslenen koleksiyonlarımızı ortaya koyuyoruz. 

Yakın zaman içinde yeni işbirlikleriniz ya da hayata geçirmek istediğiniz projeler var mı?
Bir seneyi aşkın süredir hayata geçirmekte olduğumuz bir sosyal sorumluluk projemiz var şuan. “Bir Gelin, Bin Fidan” adlı projemiz ile bütün gelinlerimize Türkiye ormanları için ağaçlandırma sertifikası hediye ediyoruz. Gelinlerimiz adına fidan bağışında bulunarak ailenin temeline doğa sevgisi ekmeyi amaçlıyoruz. Çok yakın zamanda da yine Akay’ın vizyonunu, kültürünü ortaya koyacak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeyi umuyoruz.