Farklı tarzlara göre doğru giyinme sanatı.

0
765
Dilara Kırmıt

GİYİM TARZLARI
BİZ KADINLAR NASIL MIYIZ?

İnsanın giyim tarzı, kıyafet seçimi dünya görüşüyle yakından ilgili. Hatta kıyafet tarzından kişilik analizi bile yapılabilir. İnsanlar, düşünceleri, söylemleri kadar olmasa da dış görünümleri ve kıyafetleriyle de karşısındaki insanda iz bırakır.

Hele ‘imaj her şeydir’ kuralının işlediği günümüzde kıyafetin yerini yadsımak imkansız.

İmajın, kişiden kişiye, cinsiyetten cinsiyete, meslekten mesleğe değişse de ortak bir dili vardır aslında.

Kimisi giyim şekilleriyle güven kazanmayı hedeflerken, kimisi de stiliyle her daim göz önünde olmak ister. Bazı kadınlar dişi kostümleri tercih eder, bazıları romantik akımın temsilcisi gibi durur. Bazıları zamansızlığı ve eskiye bağlılığını anlatan vintage tarzını tüm kıyafetlerinde hissettirir. Pek çok kadın ise göz önünde olan film yıldızlarının ya da ünlülerin birini kendine yakın görüp tarzını takip eder.

 

Gençler, film yıldızlarından ziyade sevilen ve yakından takip edilen müzik gruplarındaki kişilerin stilini, tarz olarak benimser. Metalci ise bol zincirli aksesuarlar, baskılı tişörtler, pop müzik sever ise kasket, yelek, gömlek kravat altı jeanleri tercih eder gençler.

Biraz daha olgun erkekler, o ülkenin ünlü siyasetçisini, kendi yaşına yakın jönünü takip eder. Kimin tarzını beğenirseniz beğenin; ama imaj ve tarzınız konusunda emin değilseniz ya da değişiklik yapmak isterseniz bu yazıya bir göz atın. Baharla birlikte gardırobunuza detoks yapmadan önce işe tarzınızı belirlemekle başlayın.

Maksimalist: Gösterişi sevenler için
Bu sezonda da var olan aşırı şatafatlı akımda iddialı tüm parçaları görebilirsiniz.

80’ler deyince akıllara gelen maksimalist  tarzda renkler alabildiğine canlı, kesimler göz alıcı ve giyebilmenin cesaret isteyeceği ölçüde yer alıyor.

Büyük ve gösterişli formlar ve aşırılıklar akımını en iyi anlatan tarz.

Vintage: Eskiden günümüze
Eskinin günümüze uygun biçimde kullanılması olarak özetleyebileceğimiz tarzda öncelikle 60’ların kostümleri bulunuyor. Eskiye dönüşü ifade eden akımla birlikte nostaljik çizgiler, formlar, kesimler günümüze taşındı.

Modanın sadece geçici olmadığını geçmişten de ilham aldığını en güzel biçimde ortaya koyan Vintage tarzında yaşanmışlık hissi de vurgulanabiliyor.

Eskinin tekrar gözden geçirilmesi olan akımda anneannelerimizden kalan elbise, gömlek, etek ve aksesuarlar bulunuyor.

Detaylarda ise dantel, fırfır ve saten kumaşların yanı sıra çiçek nakışları, yıpratılmış görüntü, soluk renkler bulunuyor. Bebe yakalar, trençkotlar, uzun etek ve elbiseler, nostaljik şapkalar akımının en belirgin izleri.

”Birçok tasarımcının da koleksİyonlarına dahil ettiği bu tarzı modern parçalarla kombinleyerek farklı bir stil ortaya çıkarabilirsiniz.”

Bohem: Günü yaşayanlar için
Yarını düşünmeden, özgür ve tasasız yaşayanları anlatan Bohem; 1970’li yılları etkisi altına alan özgür bir stil.

Anı ve günü yaşayan salaş giyim tarzında bol paça pantolonlar, kat kat etekler, uzun, bileğe kadar desenli elbiseler, işlemeli tunikler bulunuyor.

Etnik kıyafetleri sevenler için doğru akım olan bohem tarzında uzun çizmeler, el işçiliği ile yapılan aksesuarlar, mini elbiseler, renkli çerçeveli gözlükler, bere şapkalar ve tüm canlı renkler bulunuyor.

Minimalist: Asil bir tarz

Sade bir giyimi ifade eder. Ayrıntılar önemlidir. İddialı bir akım olmadığı için modası çabuk geçmez.

Tek renk ve koyu tonlar kadar vücuda yapışmayan kalıplar da önemlidir bu tarzda.

Şık görünüm dikiş ve kumaş kalitesi ile güçlenir. Ruhunuzun yorgun olduğu ya da huzurlu olmak istediğinizde kullanılmasını önereceğim bir stildir.

Doğru kombinasyonlar yapıldığında asil olan tarzda dekolte hemen hiç kullanılmamalıdır.

 

Dişi: Cesareti olanlara
Öncelikleri arasında vücuda oturan kesimler vardır. 

Dekoltenin ve yırtmaçların bulunduğu stilde renklerde alabildiğine cesur kullanılır.

Hollywood filmlerinde rahatlıkla kullanılmasına rağmen günlük hayatta tercih edilmesi cesaret ister.

Avangart: Modanın izinde
Avangart alışılmamış yeniliklere sahip olan tarzdır. Moda ile birlikte gelişen trendleri anlatır. Sezon modasının yeniliklerini ifade ettiği için moda takipçileri tarafından rahatlıkla benimsenir.

Renkler ve kesimler alışılagelmişin dışındadır. Bu akımların yanı sıra klasik, romantik ve hanım hanımcık stil ile beğeni toplayan leydi akımı da bulunuyor.

Farklı zevk ve alışkanlıkları öne çıkaran akımlardan biri, istediğiniz imaja bürünmenizde size yardımcı olacaktır. Önemli olan siz hangisine kendinizi daha yakın buluyor ve yaşam tarzınıza uygulayabiliyor olduğunuzdur. Tüm bunların her birini kullanmaktan zevk alıyorsanız tarzınızın olduğunu söylemekte güçlük çekebilirim.

Unutmamanız gereken şey kişisel imajınız sizi yansıtır. Sosyal yaşamınızda etkili ve başarılı olabilmek için güç alabileceğiniz önemli unsurlardan biri oluşturduğunuz imaj sonucunda alacağınız tepkilerdir.