“Private Members Club” konseptli mekanlar

0
698
Beyza Ağıl

Bugün size dünya çapında jet set milyarderlerinin özel olarak üye oldukları ve üyelerin dışında kimsenin giremediği “Private Members Club” konseptli mekanlardan bahsedeceğim. Bu konseptin anavatanı Londra’da dakikalar içerisinde Harrods gibi bir alışveriş merkezinde milyonlarca dolar ya da dünyanın en pahalı tadım menülerine binlerce dolar harcayabilirsiniz. Bu kulüplerin ilginç üyelik şartları ve üye olduktan sonra sıkı ve enteresan “House Rules” yani ev kuralları var. Fakat içeri adımınızı attıktan sonra yan masada Bernie Eccleston’u arkadaşlarıyla yemek yerken, Jeff Bezos’u barda içeceğini yudumlarken görmeniz muhtemel. Beyza Ağıl

Annabel’s UK
1963 yılında efsanevi ev sahibi Mark Birley tarafından kurulan ve eşinin adını verdiği Annabel’s, dünyanın en ünlü kulüplerinden biridir. 2007 yılında Richard Caring satın aldığı bu kulüp günün her saati muhteşem yemek ve kokteyllere ulaşabileceğiniz şekilde hizmet veriyor.

Kulübe üye olmak için şu anki bir üyesi tarafından önerilmeli ve kabul edilmelisiniz.

Kabul edildikten sonra eğer 30 yaşın altındaysanız £ 250 giriş ücreti ve £ 350 yıllık aidat, 30 yaşın üzerindeyseniz £ 1.000 giriş ücreti ve £ 1250 yıllık aidat alınmakta.

Yellowstone, Montana USA
Rocky dağlarının eteklerine kurulan bu kulüp vahşi doğa güzelliğinin yanında St. Andrews Golf Sahasına sahip, otoparkında ultra Premium lüks araçlardan ziyade helikopterler ve özel jetler de var. Üyelik için istenen şartlar ise dudak uçuklatıyor. Öncelikle fiyatı 2 milyon ile 25 milyon $ arasında değişen bir arsaya sahip olmalısınız. İlk üyelik ücreti 300.000 $ sonraki her yıl 37.500 $ fakat ödediğiniz paranın her kuruşuna değeceğine şüphe yok çünkü kapıdan içeri adım attıktan sonra asla unutamayacağınız deneyimler yaşatacak. Yellowstone Club’e bilinen meşhur üyeler; Bill & Melinda Gates, Eric E. Schmidt, Tom Bardy & Gisele Bündchen, Ben Affleck, Justin Timberlake….

The Core New Yok
Türkçe ’de tam karşılığı olmayan Almanca “Zeitgeist” diye bir kelime var bu kelimenin manası zamanın ruhunu anlamak. İşte New York’ta konuşlanan bu kulüpte tam olarak Zeitgeist kelimesini karşılayan bir ortamı var.

Üyeler sadece bir şeyler yemek için değil verimli zaman geçirmeye geliyorlar.

Benim hoşuma giden konu personelleri; 80 personeli olan kulüpte herkes duygusal zekâ testinden geçiyor. Ve tüm personel kulübün sahip olduğu 1400 üyenin tamamının ailelerini kişisel asistanlarını, IT personellerini, yemekte sipariş ettikleri içecekleri bilmeleri gerekiyor. Üyelik şartları olarak her kulüpte olduğu gibi bu kulüpte de içerden birinin referans olması gerekiyor. Giriş ücreti olarak 50.000 $ ve her yıl aidat olarak 17.000 $ dolar ödenmesi gerek. Core da öğle yemeği toplantısı öncesi antrenman yapabilir yüzerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Soho House, Istanbul
1995’te tabiki Londra’da doğan Soho House 2015 yılı itibariyle Türkiye de eski Amerikan Konsolosluğunda açıldı. Soho sanılanın aksine zenginler kulübü değil yaratıcılar kulübüdür. Başka bir değişle ortak noktanın yaratıcı ruh olması amaçlanıyor. Amerikan hükümetine ait dünyadaki ilk diplomatik mülk olarak kabul edilen Palazzo Corpi, restore edilmiş freskler ve mitolojik figürlerle kaplı, Soho House tarzı modern ve vintage mobilyalarla döşeli ve ikonik şehir manzaralarına sahip. Bunlara ek olarak 87 yatak odası, kulüp mekanları, teras havuzları, kiralanabilecek özel alanlar, sinema salonu, gym, Cowshed SPA ve arka bahçesi olan İtalyan restoranı Cecconi’s var. Gündüz eğer şişhane taraflarındaysanız 5 çayını The Allis de mutlaka deneyimlemenizi öneririm. Üyelik şartı yine üye birinin size referans olması, fakat Türkiye’de sadece 3 bin üye kabul ettikleri için tahmin edebileceğiniz gibi liste çok uzun. Ve üyelik seçenekleri var Local House/Every House gibi ya da 27 yaşın altındaysanız %50 indirimden yararlanabilirsiniz. Amerikan hükümetine ait dünyadaki ilk diplomatik mülk olarak kabul edilen Palazzo Corpi, restore edilmiş freskler ve mitolojik figürlerle kaplı, Soho House tarzı modern ve vintage mobilyalarla döşeli ve ikonik şehir manzaralarına sahip. Bunlara ek olarak 87 yatak odası, kulüp mekanları, teras havuzları, kiralanabilecek özel alanlar, sinema salonu, gym, Cowshed SPA ve arka bahçesi olan İtalyan restoranı Cecconi’s var. Gündüz eğer şişhane taraflarındaysanız 5 çayını The Allis de mutlaka deneyimlemenizi öneririm. Üyelik şartı yine üye birinin size referans olması, fakat Türkiye’de sadece 3 bin üye kabul ettikleri için tahmin edebileceğiniz gibi liste çok uzun. Ve üyelik seçenekleri var Local House/Every House gibi ya da 27 yaşın altındaysanız %50 indirimden yararlanabilirsiniz.

1930 Milan
1930’da telefon numarası yok, web sitesi yok ve gizli bir kapıdan girmeniz gerekiyor. Kapıcıyı geçip bir üyelik kartı kazanırsanız (ayrıntıları yalnızca ultraviyole ışığı altında görülebilir), ancak iyi stoklanmış bir bar ve klasik yasaklama dönemi tarzında bir tarzla tasarlanmış bir iç mekân bulacaksınız. En heyecanlı kulüplerden biri burası çünkü içerden biri sizi öneremez burası aynı Fight Club’taki Tyler’ın işe alım sahnesi gibi, Mag Cafe ya da Barba’nın düzenli müşterisi olursanız ve havarilerden biri sizi layık görürse yanınıza yavaşça yaklaşıp giriş davetiyenizi bırakıyor.

Bu kulüplerin birçoğunda tahmin edebileceğiniz gibi fotoğraf çekme yasağı var. Türkiye’deki Soho House’da da belli yerlerde aynı yasak mevcut. Aynı zaman da bazı kulüplerde dress code kuralı da var 20:00 dan sonra giyilmesi gereken smokin, kravat ya da lacivert ceket gibi. Bir de giyilmemesi gerekenler var onlar da bermuda şort, parmak arası terlik gibi rahat kıyafetler.