Evinizi mutlu yaşam alanlarına çevirin.

0
553

Sıcaklık, huzur, rahatlık ve samimiyet. Kış alışkanlıklarımız geri dönüyor. Bu sezon alışkanlıklarımızın yönünü uzaklardan gelen rüzgarlar belirleyecek gibi görünüyor. Sıcaklık dereceleri yavaş yavaş düşerken ruhumuz ve bedenimiz ile beraber yaşam alanlarımızda kış kostümlerini giymeye başlıyor. Konumuz iç ve dış mekanlarda geçirilen uzun saatler olunca konunun uzmanı İskandinavların Danimarka usulü mutluluk sanatları Hygee formüllerine başvuruyoruz.

İlkyaz Ateş

”Hygee, evde rahat hissetmenin lüksten öte psikolojik bir gerekliliği de olduğunu söylüyor”

Kış, kıyafetlerimiz ile beraber evimizin de ısındığı bir mevsim. Dolaplarda saklanan kazaklarla beraber koltuk şalları, kürkler, pelüş yastıklar, battaniyeler de saklandıkları yerlerden çıkıp kış ruhunu tamamlıyor. Bu aslında sadece dekorasyon ilgili bir kavram değil aynı zaman da da sizi düşsel bir yolculuğa çıkarıyor. Hygee kavramı bize Japonya’dan dünyaya yayılan bir diğer gözde kavramı hatırlatıyor Wabi-Sabi. Mottosu mükemmel olmayana övgü, kusurluluğun güzelliği olan wabi-sabi aslında İskandinavların mutluluk formülü hygee ile birbirini tamamlıyor, benzer temellere oturuyor. Yaşam alanlarınızı ruhunuza hitap eden, sizi yormadan mutlu eden ve huzur veren mekanlara dönüştürürken uzak coğrafyalardan gelen bu iki kavram size rehber olabilir. Peki eviniz kışa hazır mı? Eğer evinizi hala kış moduna sokmadıysanız ki içinde bulunduğumuz Ocak ayın dolayısıyla bu günlerde mevsimin ruhuna uygun bir atmosferde elinizde kahveniz ile ruhunuzu da ısıtmaktan mahrum olmamalısınız. Birbirini tamamlayan bu iki felsefenin ışığında sizlere evinizi tamamen özelleşerek kişiselleşmiş bir kozaya dönüştürmeniz için dört öneri sunacağız.

Tarçın, Balkabağı, Karamel Renkli Tasarımlar…  Sonbahar da ormanlar, odun ateşi ve tarçın kokusu.

”Evinizde kullanacağız renkler mekanları samimi ve keyifli özel alanlara dönüştürecektir”

Sıcaklık etkisi garantili bir renk paletinden kullanılacak kiremit, hardal sarısı, zümrüt yeşili, yakut kırmızısı ve turuncu ve tonları kışın üzerinizdeki negatif algı ve etkisini dağıtacaktır. Bu tonlarda tanımlı alanlarda kullanılan duvar kâğıdı ve pano tasarımları da özelleşmiş alanlar yaratmanızı destekler.

Sıcaklık Katmanları

Kıyafetleriniz gibi evleriniz de sıcaklıkların düşmesiyle kalın giysilerini giyinir. Nasıl biz kat kat kazaklar ile bedenimizi kış ruhuna entegre ediyorsak, evlerimizi de kalın kumaşlarla kat kat giydirme zamanı gelmiştir. Peluşlar, kalın tekstiller ile üretilmiş yastıklar, kalın koltuk şalları ve hygee felsefesini tamamlar nitelikte kahvemiz ile beraber bedenimizin ve ortamın sıcaklığını yükseltecek battaniyeler.

Isı ve Işık Etkisi

Eviniz yeteri kadar gün ışığı almıyor olabilir bu durumda hem evinizi ve ruhunuzu aydınlatmak hem de ortamı ısıtmak için dekoratif çözümlere başvurabilirsiniz. Keyifli ve rahat kış buluşmaları için şömine etrafında konumlandıracağınız konformist parçalar ve mumlar size yaratmak istediğiniz mükemmel hygee atmosterini yaşama keyfi tattıracaktır.

Deriler,Ekoseler ve Hayvan Desenleri 

Naturalist mobilyalar,içine gömüleceğiniz, yumuşcık koltuklar. Evinizde bu rahatlığı zenginleştiren, etkisini arttıran doğru yerde kullanılmış bir deri mobilya veya tasarım obje, koltuklarda, koltuk şalında, battaniyelerde ve hatta halıda kullanacağınız ekose deseni ortamı ısıtmada şömineden geri kalmayacaktır. Bunun yanı sıra 2019/ 2020 trend raporlarında da karşımıza çıkan hayvan figürlü baskılar elinizi bir hayli güçlendirecektir. Eve adımızı attığınız andan itibaren baktığınız, dokunduğunuz her alan ve obje sizi yansıtmalı ve size kendinizi güvenli ve rahat özel alanınızda gibi hissettirmeli. Hem hygee hem de sizi sadece kendiniz olmaya çağıran bir felsefe ve dekorasyon kavramı olan Wabi-Sabi Leonarda Da Vinci ‘ nin ‘ Simplicity is the Ultimate Sophistication’ sözü ile bütünleşiyor.Yaşadığımız dönemin hızı,koşturmacası ve telaşı içerisinde ihtiyacınız olan sakinleşmeyi evinizde de yaşamanız temennisiyle.