Tayfun Kaba, kendine güvenen kadını merkeze alarak geçmişi günümüze taşıyor

0
302

Genç ve başarılı tasarımcı Tayfun Kaba’nın üçüncü koleksiyonu Calypso, 17 Mayıs’ta moda takipçileri ile buluştu. Ailesinin üç nesillik terzilik disiplinini sürdüren Kaba, küçük yaşlardan beri resim yeteneğini moda ve couture geleneğine aktarıyor.

Toplamda 35 eşsiz parçadan oluşan bu koleksiyon, ilhamını nehir perisi Calypso’dan alıyor. Homeros’un İlyada’sında tanıdığımız ve Odysseia’da öyküsünü öğrendiğimiz Calypso, Troya savaşından kaçıp kendisinin yalnız yaşadığı adaya düşen Odysseus’a aşık olur. Calypso’yla huzur bulan Odysseus, onunla birlikte adada kalmak ister. Bunun karşılığında ölümsüzlüğü tadacaktır.

Birlikte yaşadıkları yedi yılın sonunda Odysseus nihayet evine dönmek ister. Calypso ondan ayrılmayı gönülsüzce kabul ederken, dönüş yolculuğunda denizin şiddetinden korunabilmesi için Odysseus’a bir pelerin ve deri giysiler verir.

Güç ve güzelliğin de tanrıçası kabul edilen Calypso’nun öyküsünü yazan Batı Anadolulu Homeros’un esin kaynakları, Tayfun Kaba’nın yeni tasarımlarına da ilham verdi. Calypso koleksiyonu denizin renklerinden, onu çevreleyen ışıktan ve Anadolu’nun ateş ve toprak tonlarından yola çıkarak hazırlandı. Cam üfleme ve telkâri sanatlarının estetiği ile ebru sanatının renklerini denizin renkleriyle birleştiren Kaba, kendine güvenen ve duygularından emin kadını merkeze alarak geçmişi günümüze taşıdı.