Güçlü kadına yeni imaj: Ryder Act

0
563

İçerisinde bulunduğumuz çağın giyim tarzı değiştikçe alışveriş alışkanlıklarının da farklılaşarak rahatlığın ön planda tutulduğuna şahit oluyoruz. Bu bağlamda rahat parçalara odaklanan bir marka olarak yola çıkan ama sadece bununla kalmayan gündüzden geceye devam eden şık parçalar olarak da kendini yansıtan Ryder Act markasının kurucusu Kübra Demir’e merak ettiklerimizi sorduk. Eylem Şimşek

Kübra Demir

“Önce kendine güven, sonra bedenine…” diyen Ryder Act, spor giyimi gündelik hayata taşıyor. İlk siyah beyaz koleksiyonunun ardından, çizgilerine zamansızlığı da ekleyerek ilerleyen marka koleksiyonunun her bir parçasını, “güçlü kadının güçlü duruşu” imajını yansıtmak için üretiyor. Sadeliği ve zarafeti rahatlıkla buluşturan Ryder Act, koleksiyon parçalarının her birini son derece lüks bir davete taşıyacak kombinlerle tamamlanabileceği iddasını ortaya koyuyor. Ve mottosu olan “Kadın durudur, duruştur.” söylemini “Kadın güçlüdür, zariftir ve iddialıdır.” duygusuna taşıyor. Lolly Look adını taşıyan Sonbahar/Kış 2020 koleksiyonuna eklenen sekiz parçanın tamamında ; esneklik, dikiş kalitesi, kadın bedeniyle ahenklenen tasarım çizgileri markayı bir adım ön plana taşıyor.

Moda alanına yöneliş hikayenizi merak ediyoruz.
Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi eğitimimin ardından plaza hayatına başladım. Finans sektöründe Türkiye’nin pek çok bölgesinde bulunma fırsatı buldum. Sonrasında fırsat buldukça dünyayı gezmeye başladım. Sektörümün sürekli değişen dinamizmini çok seviyordum. Ancak yapmak istediğim şey bu değildi. İmzamı attığım her işte kendimi ifade etmem gerekiyordu. Ben başarıdan haz alan bir karakterim. Başarının yanı sıra üretmek, üretmek, üretmek… Ve bir gün; uzun yürüyüş ritüellerimin birinde yıllardır bir hayal bulutu şeklinde kafamda dönüp duran moda sektöründe yer almaya karar verdim. Epeydir çizdiğim ve kimselerle paylaşmadığım eskiz dosyalarımı önüme aldım ve aynı gün her şeye sıfırdan başlayarak ilk koleksiyonumu tasarladım satışa sundum. Yaz koleksiyonum da da bu çizgiyi sürdürdüm. Ardından da üçüncü koleksiyonum olan olan “Lolly Look” isimli kadının çocuksu yanını yansıtan renkli Sonbahar/Kış 2020 koleksiyonumu satışa sundum.

Hazırladığınız her bir tasarımda çizgisellik ve netliğin ön plana çıktığını görüyoruz. Yeni sezon koleksiyonunuzdan bize bahseder misiniz neler çıkıyor karşımıza?
Tasarımlarımda metafor kullanmayı çok seviyorum. İlk koleksiyonumda yer alan metaforum da keskin geometrik çizgilerim. Hepsinin bende bir anlamı ve bir hikayesi var. Özellikle de “an” da değişen duyguların kesin iniş çıkışları. Kimi zaman net kimi zaman dolambaçlı yollarla ulaşılan duygu kümeleri. Ve bunları hayatına oturtmaya çalışan bireysellikler. Zaten buradan bakınca da toplamda ortaya kadın kimliği doğuyor. Bu koleksiyonum da ise renkler metaforum oldu. Bir anlamda kadının zarif ama iddialı duruşunu ön plana çıkaran ilk koleksiyonumun devamı niteliğinde. İçindeki çocuğu ön plana çıkaran, hem küçük bir kız çocuğu gibi naif hem de bir kadın gibi iddialı olabilen ruhları çağırıyor.

Kaç parçalık bir koleksiyon hazırladınız renk olarak tercihleriniz neler oldu?
Tüm koleksiyonum soft renklerden oluşuyor. Pembe, sarı, yeşil, eflatun, bej. Lolly Look koleksiyonumun tamamı toplamda 12 parçadan oluyor.

Koleksiyonu hazırlarken motivasyon kaynaklarınız ne olur?
İç huzurum, seyahatlerim ve içimdeki kadın ve hiç kaybolmayan çocuk ruhum.

Günümüzde insanların spor kıyafetlere olan ilgisi oldukça fazla. Siz de buna istinaden sportif tasarımlarınıza zarif dekolteler ekleyerek gündüz şıklığını geceye de uyarlıyorsunuz. Peki nasıl geri dönüşler alıyorsunuz bu konuda?
Ryder Act markasını yaratırken, aslında tamamen bu fikirden yola çıktım. Hem gündüz işinde ve sosyal hayatında aktif olan kadını hem de özel bir davette iddialı olabilen kadını bir arada tasarladım. Bunun içinde gündüz giyilen bir Ryder Act parçasını minik dokunuşlarla gece katılınabilecek özel bir davet kombinine dönüştürebilecek şekilde tasarladım. Ve açıkçası bu tüm Ryder Act Kadınlarının en sevdiği yönüm oldu.

Lüksü rahatlıkla buluşturmak adına nasıl bir yol izliyorsunuz teknik olarak atölye sürecinde nasıl bir çalışma var?
Ryder Act fabrika ortamında ve biraz uzun bir süreçte üretiliyor, çünkü kumaşlarımızı da kendimiz ürettiriyoruz, bu sebeple numune ve üretim sürecimiz biraz zaman alıyor. Benim en çok keyif aldığım yer üretim çünkü fabrikada geçen geceli gündüzlü çalışmalar bana keyif veriyor. Yaptığım işin üretim aşaması her parçanın oluşumunu görmek hayata geçirmek aslında en keyifli kısmı benim için.

Kendi gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları?
Tabii ki Ryder Act’ın tüm koleksiyonları, sneakers ayakkabılarım ve çantalarım.

Hedef kitlesinde kimler var? Ryder Act kadınlarının ortak özellikleri neler?
Tuttuğunu koparan, güçlü kadınlar. Bedenini seven, kendini farkında olan fakat içindeki kız çocuğundan asla vazgeçmeyen kadınlar tam bir Ryder Act kadını diyebilirim.