Saç Uzmanı Ahmet Çoban’dan doğru bilinen yanlışlar

0
219

Bir kadının ilk bakışta en çok dikkati çeken yeri şüphesiz saçları. Saatlerce yapılan bakım ritüelleri de onlara gösterdiğimiz değerin bir kanıtı aslında. Fakat öyle bir sorun var ki saçlarımız her ne kadar bakımlı olsa da yapılan hatalı kesimler, yanlış seçilen renkler ya da doğru bilinen yanlışlar sonucunda görüntünüzü hatalı bir noktaya getirebiliyor. İşte bu yanılgılara düşmemek en doğru şekilde saçlarımızı kullanabilmek adına Fashion World Türkiye olarak Saç Bakım Onarım Uzmanı Ahmet Çoban’a en fazla yapılan hataları sorduk! Güzellik Editörü: Eylem Şimşek

Balık etli kadınlar bundan kaçınsınlar
Balık etli kadınlara uzun boy saç yakışıyor ama ufak gibi görünse de önemli bir detay atlanıyor. Bu tip vücuda sahip kadınların saçlarının uç kısımlarının inceltilerek kesilmesi önemli. Uç kısımları tek boy, yoğun ve gür olan saçlar bu tip vücuda sahip kadınları olduğundan kilolu gösterecektir.

Kısa koylu Kadınların doğru bildiği yanlış
Kısa boylu kadınlara hep saçlarını uzatmaması söylenir. Halbuki bu kadar kesin bir kural hiç de geçerli değil. Çünkü bazen kısa boylu olmasına rağmen uzun saçı çok da iyi taşıyan kişilerle karşılaşırız. Önemli olan boyunuz değil omuz genişliğinizdir. Eğer omuz genişliğiniz vücudunuz ile orantılı ise uzun saç size yakışacaktır. Ama eğer dar bir omuz yapısına sahipseniz saç boyunu omuz hizasında bırakmakta fayda var. Çünkü vücut orantısını iyice bozma riski var. Bana bir türlü uzun saç yakışmıyor diyorsanız neden bu olabilir. Bir de boyun ölçüsü önemli bir rol oynuyor. Eğer uzun bir boyna sahipseniz yine uzun bir kesim size yakışacaktır. Aksi takdirde çok daha basık gösterecektir.

Kakül neden bazılarına çok yakışır
Kakül son dönemde çok revaçta biliyorsunuz. Curtain Bangs ve Bottleneck Bangs trendleri geçen sezon Türkiye’de bizim öncülüğünü yaptığımız ve ünlü isimlere kadar çoğu insanı etkisi al altına almış bir akım oldu. Bu sene de popülerliğini koruyor. Ama siz yine bana yakışır mı diye düşünürken klişelere takılmayın. Size uzun yüzlere yakıştığı söylenecektir. Ama aslında belirleyici üç nokta var. Alın, şakak genişliği ve yanak yapısı. Eğer uzun bir yüze rağmen geniş bir şakak yapısına sahip değilseniz kakül önermiyoruz çünkü yüzünüzü daha da kapatacaktır. Eğer şişkin bir yanak yapınız varsa bu durumda da kakül yüzünüzü daha geniş gösterecektir.

Küllü saç sevdasına kapılmayın
Türk kadınlarının çoğunun saçları ve ciltleri sıcak tabanlı. Bu saçların ihtiyacı olan yine sıcak tonlar. Ama daha çok Kuzey Avrupa kökenli Hollywood yıldızlarının saçlarından ilham alıyoruz ve kendimizde küllü tonlar hayal ediyoruz. Halbuki hangi boyayı kullanırsanız kullanın tüm boyalar yıkandıkça solar, sülfatsız bitkisel şampuanlar ve Leave-in Treatment gibi ürünlerle bunu yavaşlatsak da saçın tonunda kızarmalar olur. Bu nedenle eğer saçlarınız daha sağlıklı olsun istiyorsanız alt tonuna uygun bir renk seçin ve böylece aşırı kimyasala maruz bırakmadan, hasardan koruyun.

Ekranda gördüğümüz ünlüler gerçekleri tam olarak yansıtmıyor
Bazen uzun boya sahip bir starın saçlarını kısa kestirdiğini görüyoruz. Uzun boylu kadınlara genel olarak uzun saç yakışır. Buna o yıldız isimler de dahil aslında. Ama biz onları sadece bizimle paylaştıkları instagram karelerinde sadece yüz, belki portreleri kadar görüyoruz. Halbuki normal hayatta görmek çok farklı. Televizyon yapımları ve sinemada kamera açıları devreye giriyor. O nedenle ünlü isimleri örnek alırken dikkatli olmakta fayda var.