Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı”

0
511

Pera Müzesi’nin güncel sergisi Mürekkepten kapsamında, Pera Film tarafından gösterime sunulan Çin Sineması Zamanı programında, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri, Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen Ay’a Havlayan Köpek ve Çin’in hızlı modernleşme sürecini gözler önüne seren Dağlar Uzaklaştığında gibi iddialı yapımlar Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Pera Film’in, Çin Sineması Zamanı başlıklı programı, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen yapımları sinemaseverlerle buluşturuyor. Son iki haftasına giren programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek filmleri ile, Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri adlı çalışması izleyiciyle buluşacak.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!
Bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkan, Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor.

Dağlar Uzaklaştığında

Mürekkepten sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing ise programa Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali FIPRESCI ödülünün yanı sıra özel mansiyon ödüllerine de değer görülen filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.

Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan ü Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Ay’a Havlayan Köpek

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programını 25 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde izleyebilirsiniz. Biletler Biletix’te.

İyi Seyirler!

Gösterim Programı
16 Mayıs Perşembe
19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)
A Dog Barking at the Moon

17 Mayıs Cuma
19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)
Dragonfly Eyes

25 Mayıs Cumartesi
16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)
Mountains May Depart