Dilara Koçak’dan hafif ve sağlıklı sofra tavsiyeleri

0
248

Sevdiklerimizle sıcak yaz akşamlarında açık hava sofralarının keyfini çıkarırken sohbet eşliğinde yenen akşam yemeklerinin süresi uzayabiliyor. Sağlıklı ve hafif beslenmek de geç yenen akşam yemeklerinin kurtarıcısı oluyor. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, yaz akşamlarında sağlıklı bir beslenme planı için aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine, su ve vitamin içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllı ürünleri tavsiye ediyor. Bu doğrultuda Metro Türkiye, sofralarınıza sağlık ve lezzet katması için yerel ve Coğrafi İşaretli ürünlerden, taze meyve sebze ürünlerine, hafif salata malzemelerinden içinizi ferahlatacak organik içeceklere kadar geniş yelpazede ürünlerini raflarında sunuyor.

Sıcak yaz günlerinde açık havaya taşınan akşam yemeklerinin süresi uzuyor, masalar kalabalıklaştıkça iştah artıyor, değil mi? Peki hem dostlarla uzun sofralarda hoş vakit geçirip hem de sağlıklı beslenmek, formunuzu korumak, ertesi gün zinde uyanmak mümkün mü? Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, yaz akşamlarında sağlıklı bir beslenme planı için öğleden sonra hafif bir atıştırmalık tüketmenin önemini vurguluyor. Koçak, bu ara öğünün akşam yemeğine kadar enerjik olmayı sağlamasının yanı sıra sofrada aşırıya kaçmayı da önleyeceğine dikkat çekiyor. Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şeklinin en iyi seçenek olduğunu vurgulayan Dilara Koçak, bunun için balık, zeytinyağlı sebzeler, meyve ve salatalardan oluşan Akdeniz diyetini öneriyor. Kuru baklagilleri yazın sıcak yemek olarak tüketmek istemeyenler için çorbalara veya salatalara eklenerek tüketilmesi seçeneğini sunuyor.

Yaz akşamlarının bir diğer vazgeçilmezi; balık
Sağlıklı sofraların bir diğer olmazsa olmazı ise tabii ki balık. En çok tercih edilen protein kaynaklarından biri olan balık çeşitleri de Metro Türkiye aracılığıyla en güvenilir haliyle tüketicilerle buluşuyor. Soğuk zincir kırılmadan, denizden çıktığı tazelikte, izlenebilir tedarik zinciriyle tüketiciye ulaşan balıklarda uygulanan “ürünü kaynağından alma” prensibi, yalnızca yerli ürünler için değil, ithal ürünler için de uygulanıyor. Ayrıca Metro Türkiye’nin ‘’Yediği Önünde Yemediği Yarında’’ projesi kapsamında ilk hasadı bu yıl yapılan Omega 3 değeri yüksek Metro Premium levrek ve çipuralar da güvenilir olduğu kadar lezzetli ve sağlıklı bir alternatif olarak raflarda yer alıyor.

“Konu sıcak havalar olduğunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise yeterli sıvı desteğini sağlamak. Susamayı beklemeden su tüketmeye, günde 2-2,5 litre su tüketimini tamamlamaya özen gösterin. Su tüketmekte zorlanıyorsanız, suyun içine bir-iki damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane ve limon ekleyerek de tüketebilirsiniz. Elektrolit dengesini sağlayacak yoğurt, ayran, kefir, cacık, soğuk bitki çayları, şekersiz olarak meyvenin kendi tadıyla pişmiş kompostolar, limonata gibi alternatiflerin de sıcak havalarda sıvı almanıza destek olacak en güzel seçimler olduğunu unutmayın. Günde 1-2 şişe maden suyu tüketerek de vücudunuza elektrolit ve sıvı desteği sağlayabileceğinizi aklınızda bulundurun.”