Boyner, “Bizim Kültürümüz Güzel” mottosuyla geleneksel değerlerimizi Zanaat X Boyner ile geleceğe taşıyor.

0
222

Ülkemizin kültürel zenginliğini, çeşitliliğini kucaklayan, “Bizim Tarzımız Güzel” diyerek milletçe sahip olduğumuz değerlere dikkat çeken Boyner, bu kez geleneksel zanaatlara destek oluyor. Boyner’in, ülkemizin değerlerini yeni nesillere aktarmayı ve gündemde tutmayı hedeflediği yeni projesi Zanaat X Boyner’de yedi değerli zanaatkar ve onların eserleri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan yedi kısa belgesel film geleneksel zanaatları el emeği, göz nuru ile üretmeye devam eden sanatçıların aşkla dolu hikayelerini anlatırken, sanatçıların eserleri boyner.com.tr üzerinden kitlelerle buluşuyor.

Anadolu’nun zenginliğini geleceğe taşımak adına yaparak önemli bir adım olarak “Bizim Kültürümüz Güzel” sloganı ile yola çıkılan Zanaat X Boyner projesi; yüzyıllardır süregelen ve kültürümüze özgü zanaatların sürdürülebilirliğine aracı olmayı, yoğun emekle ve ustalıkla yapılan zanaatlarla ilgili farkındalığı artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor.
Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde yedi sanatçının 100’e yakın eseri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan belgesel filmler ise sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarılıyor. İZ TV kurucularından Vedat Atasoy’un yönetmenliğinde hazırlanan ve çok yakında BEINİZ kanalında yayınlanacak belgesel serisi, her biri 15 dakika olan yedi bölümlük mini filmlerden oluşuyor.

Zanaat x Boyner projesi kapsamında; tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan ile bir araya gelindi. Hepsi birbirinden değerli yüze yakın eserin yer aldığı Zanaat X Boyner seçkisi kar amacı güdülmeden boyner.com.tr’de sanatseverlerle buluşuyor ve satışa sunuluyor.