Aldatmanın altında yatan psikiyatrik sorunlar destekle giderilebilir

0
159

İnsan neden aldatma ihtiyacı hisseder? Çiftlerin ilişkide sadakatlerini sağlaması için olması gereken dinamikler nelerdir? Çiftlere düşen görevler nedir? Aldatmanın sebepleriyle beraber geniş bir kavram olarak ele alınması gerektiğini savunan uzmanlar sebeplerin ve olayın yaşanma şeklinin kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiğini söylüyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, bazı araştırmalara göre kaygılı ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde aldatmaların daha sık yaşandığına değinerek çiftler için tespit ve tavsiyelerde bulundu.

Çiftlerin kendilerini değerli ve güvende hissetmeleri önemli
Gündelik yaşamın telaşı içerisinde kendilerini kaybeden ve ilişkilerini ihmal eden bireyler birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamakta da güçlük çekerler. İlişkinin karşılayamadığı ihtiyaçların dışarıdan alınıyor olması, sevgi ve ilgi gösteren birine karşı koyulamaz hale gelmesine ve aldatmaya zemin oluşturulmasına neden olabilir.

Aldatma bağlanma kavramı ile de yakından ilişkili
Bağlanma kuramsal açıdan bakıldığında bebeğin bakım vereni ile ilişkisine bağlı olarak gelişmektedir ve bu durum yetişkinlikte de etkisini korumakta, nesilden nesile de aktarılmaktadır. Dolayısı ile romantik ilişkilerdeki dinamikler, sorunlara çözüm bulma eğilimlerimizi ve iletişim becerilerini belirlemede oldukça etkili olmaktadır. Bazı araştırmalara göre, kaygılı ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde aldatmalar daha sık yaşanıyor.

Nedenler her ilişkide farklılık gösterir
Kişisel ihtiyaçların karşılanmaması ya da bağlanma stilleri ile ilişkili olabilmekte. Dolayısı ile aldatmanın arkasında yatan bazı sağlıksız durumların olabileceği ve destek alarak bu durumun üstesinden gelinebileceği söylenebilir. İlk adım ise bu durumun farkında olmak olacaktır. Öz farkındalığı olan bir kişi destek için kendisini hazır hissedecektir. Terapi süreci kişinin kendisini hazır hissetmesi ile başlayabilir. İlişkide sadakat duygusunun sağlanması ve sürdürülebilir olması için güvenli bağlanmanın gerçekleşmesi gerektiğini söyleyen Dilara Aloğlu, “Sağlıklı iletişimin kurulması ve çiftlerin birbirlerine saygı duymaları, ihtiyaçlarını anlamaları oldukça önemlidir” dedi ve birlikteliklerde aldatmanın önüne geçmek için şu önerilerde bulundu:
“ Dış dünyaya yatırım yapmaktansa ilişkiye yatırım yapmayı tercih edin
Rutine dönen ilişkilerde yeniliği partnerle birlikte keşfetmeye çalışın

İletişim becerilerinizi geliştirin
Ortak zevk alanları üretin
Birlikte hobiler edinin ve birlikte sosyalleşin
Bireysel zamanlarınıza saygı duyun
Kültürel değerlerinize ve farklılıklarınıza saygı duyun,
Karşılıklı olarak duygusal ihtiyaçlarınızı anlamaya ve karşılamaya çalışın”