Çevreye duyarlı marka: Rúnda Jewelry

0
571

Hayatının her alanında bilinçli, özenli ve özgün seçimler yapan kadınlara hitap eden Türkiye’nin ilk sürdürülebilir mücevher markası Rúnda Jewelry, Londra merkezli Responsible Jewellery Council sertifikasıyla çevreci felsefesinin altını dolduracak adımlar atmaya devam ediyor.

İrlandaca “gizem” anlamına gelen Rúnda, Türkiye’nin ilk sürdürülebilir mücevher markası olarak tabiatın mistik ve kusursuz döngüsünden aldığı ilhamla lüks ve çevre dostu tasarımlara imza atıyor. Felsefesini şeffaf ve sürdürülebilir bir sistemle bütünleştiren Rúnda Jewelry, dünyadaki karbon ayak izimizi azaltma hedefiyle mücevherlerinin tamamında %100 geri dönüştürülmüş altın ve “lab-created” pırlantaya yer veriyor. Doğal kaynak kullanımını minimuma düşürme amacıyla dünyada sayılı markanın sahip olduğu bir sistem inşa eden marka, tasarım hammaddelerini kendi tesislerindeki ileri teknoloji makineleriyle üretiyor, %100 doğa dostu materyallerle çevreci ambalajlar kullanıyor.

Altın, pırlanta ve değerli taşların incelikli stil kodları ve el işçiliğiyle kolye, yüzük, küpe ve bileklik tasarımlarına dönüştüğü beş farklı Rúnda Jewelry koleksiyonu bulunuyor. İnsanlık tarihinin her döneminde rehber kabul edilen ay ve evrelerinin enerjisini yansıtan Moonlight; tüm medeniyetlerde yaşam kaynağı addedilen güneş ve doğum, yaşam, ebedilik sembollerinden alınan ilhamla tasarlanan Helios ve tabiatın ahenkli geometrik dengesini yücelten Harmony gibi tüm koleksiyonların tasarım odağı “doğa” etrafında şekilleniyor. Mitolojide çiçeklerin ve baharın tanrıçası olan Chloris’ten ilham alan koleksiyon, değerli renkli taşlar ve pırlantalarla yeni başlangıçların sembolü, yaşamın varoluş döngüsünü yansıtan Endless, malahit taşının pozitif aurasıyla yeşili vurguluyor.

Çevreye duyarlı üretim ve hizmet anlayışını A’dan Z’ye her adımında takip eden Rúnda Jewelry’nin de üyeleri arasında yer aldığı Londra merkezli Responsible Jewellery Council (RJC), sürdürülebilirlik ilkelerini Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ile stratejik ortaklık üzerine inşa etmiştir. Bu platform, gerek sosyal, gerek etik, gerekse çevreseler faktörlere yönelik denetimler ve RJC kurallarının uygulanması yoluyla 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne (SDG) yönelik üretim yapmalarını destekler. Bu denetimden başarı ile geçen şirketler 3 yıllık sertifikayı almaya hak kazanırlar. Üyeleri arasında Bvlgari, Cartier, De Beers gibi sektörün önde gelen markalarının yer aldığı RJC, tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirliği kontrol ve teşvik etmek için hizmet veren bağımsız bir kuruluş olarak sektörün problemleri ve çevreye verdiği zararları azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.