Modunuza uygun çantalar: Shine and Blaze

0
666
Begüm Özarutan, Selen Sayın 

Modayı tasarlamak kadar modunu tasarlamanın da önemli olduğunu savunan “Shine and Blaze” günlük modunuza uygun şekilde kullanılan çantalarla sizleri buluşturuyor. 2018 yılında birbirini geç bulmuş ve ortak hayalde birleşmiş iki arkadaş Begüm Özarutan ve Selen Sayın tarafından İstanbul’da kurulan marka, her kadının içindeki hem feminen, hem de maskülen tarafından esinlenen tasarımlara yer veriyor. Sezonun algoritmasında sürekli değişen modaya, keten kumaşlar ve derilerle, klasik siluetlere de göz kırparak farklı bir yorum katıyor. Eylem Şimşek

Çanta tasarlamak aklınızda var mıydı, nasıl karar verdiniz bu alana geçmeye?
Kendi alanımızdaki çalışmalarımızdan sonra biz iki arkadaş olarak bizi yansıtan, kendi tasarlayabileceğimiz ve tümüyle bize ait olan bir girişimde bulunmak istedik. Bu yönde çalışmaya başladıktan sonra da ortaya Shine and Blaze markasına ait tasarımlar çıktı. Amacımız, zamansız ve kaliteli tasarımlar üretmekti. Markamızın ismi Shine and Blaze şehirli kadınların maskülen ve feminen taraflarından esinlenerek oluştu.

İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunda neler çıkıyor karşımıza?
Çantalarımızın tasarımında kalite, fonksiyonellik ve kullanışlılığı farklı materyallerin kombinasyonu ile bulacaksınız. Sizlere bir çanta ile bir çok tarz sunuyoruz. Ürünlerimiz yüksek kalite deri, süet, kürk ve aksesuarlardan oluşuyor. İlkbahar/Yaz Koleksiyonumuzdaki en yeni modeller; Lyra ve Vega. Lyra Modelimiz yine geçtiğimiz kış sezonundaki Nimbus modelimiz gibi fonksiyonelliği ve her ortama ayak uydurması ile bizim favori parçalarımızdan. Vega modelimiz ise günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek, hem spor hem şık olarak kombinlenebilen bir çanta. Lyra modelimiz jut kumaş ve derinin birleşimi yaz sezonu için vazgeçilmezimiz. Vega modelimiz ise tamamen deriden oluşuyor.

Hangi renkler hakim?
Her dolabın vazgeçilmezi olan siyah, gri, bordo ve vizon renklerinin yanı sıra yazın ruhunu taşıyan pudra, yeşil ve kum rengi seçenekler karşımıza çıkıyor.

Koleksiyondaki, keten kumaşlar ve derilerle tasarladığınız ürünleri hangi malzemelerle birleştiriyorsunuz?
Koleksiyonumuzda jut kumaş ve deri ile tasarlanan modelimiz, deri kemer ve zincirle birleşiyor. Bel çantası, çapraz çanta aynı zamanda da el çantası olarak kullanılabiliyor.

Tasarımlarınızın atölye sürecinden bahseder misiniz?
Biz tasarımlarımızı yaparken, ilk başta hayal ediyoruz sonrasında eskizlerle kağıda döküyoruz. Sonrasında atölyemize gidip, ustamızla görüşüp, modelimizin kalıbını çıkarıyoruz. Çantamızın malzemelerini seçiyoruz ve üretime geçiyoruz.

Üretilen tüm çanta ve aksesuarlar el işçiliğiyle meydana geliyor ve bu gerçekten çok önemli bir konu. Peki, siz bu tasarımların ince işçilikleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Evet bizim tasarımlarımız tamamen el işçiliği ile meydana geliyor. Bize göre ürünün kalitesini malzeme kadar isçilikte gösteriyor. Çantalarımıızla ilgili geri dönüşlerde genellikle isçilik konusunda çok övgü alıyoruz. Bu konuda sansliyiz ki ustamızın el işçiliği bizce harika.

Koleksiyon içinde favori parçanız var mı?
Bize göre bizim tüm modellerimiz bizim favorimiz. Ancak her sezon öne çıkan bir parçamız oluyor elbette. Kış sezonumuzda Nimbusken, yaz sezonunda Nimbusun yerini Lyra modelimiz aldı.

Sadeliği ve zarafeti işlevsellikle buluşturan Shine and Blaze tasarımlarını nasıl bir siluet ile hayal edebiliriz?
Shine and Blaze markası, bir kadının hem şık hem spor kombinlerine gündüzden geceye eşlik edebilen bir marka. Siluet olarak hayal ettiğimizde gündüzleri bir jean ve bir tişört ile çantayı kombinlerken, aynı çanta ile farklı bir şık kombin yaparak gece bir davete de gidilebilir.

İlkbahar/Yaz koleksiyonunda çanta tasarımlarınızın yanı sıra kemer ve kartlıklar da görüyoruz, farklı ürünler de eklemeye devam edecek misiniz?
Biz ilk olarak çantalarımız ile sizlerle buluştuk, onun yanında zamanla kartlık ve kemerlerde bize katıldı. İlerleyen zamanlarda farklı ürünler eklemeyi de düşünüyoruz.

Hayvan dostu bir marka olduğunuzu biliyoruz bu konuda ozellikle dikkat ettiğiniz hususlar var mı?
Günümüzde en çok tepki çeken konu bu.. Bizde hayvan dostu bir marka olarak ürünlerimizde kullandigimiz derilerin kesim hayvani derileri olmasına dikkat ediyoruz ve bizde kurk kullanımına karşıyız.