Bora Aksu Sonbahar/Kış 2020 Koleksiyonu

0
495

Tasarımcı Bora Aksu’nun, geçtiğimiz Şubat ayında Londra Fashion Week kapsamında tanıttığı Sonbahar/ Kış 2020-2021 koleksiyonu defilesi radarımızda!

Moda Direktörü: Eylem Şimşek

Bora Aksu, Sonbahar-Kış 2020/2021 koleksiyonu için İsveçli ünlü soyut sanatçı Hilma af Klint’ten esinlendi. 1862’de doğan Hilma, güzel sanatlar eğitimini Stockholm’de Royal Akademi’de aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra yaptığı geleneksel manzara resimleriyle geçimini sağlayan Hilma, aynı zamanda ruhani bir yolculuğa başlamıştı. Hilma af Klint, 1896’da kız kardeşini kaybettikten sonra başladığı bu yolculukta, kendisi gibi sanatçı dört kadınla beraber “The Five” adını verdikleri bir grup oluşturdu. Bu gruptaki çalışmaları esnasında Hilma, deneysel geometrik şekillerin harmonisinin egemen olduğu tablolar yaratarak içsel ve dışsal dünyalarla köprüler kurmaya başladı.

Hilma bu tür eserlerinin olduğu çoğunu dış dünyadan sakladı; henüz dünyanın onlara hazır olmadığını düşünüyordu. 1944’te öldüğünde geride 13002e yakın eser bıraktı. Bu eserler vasiyetine uygun olarak 20 yıl boyunca kimse görmeden saklandı. 1960’ların sonunda bu özel koleksiyon ilk kez ortaya çıkarıldı ve 1980’lerde Hilma af Klint’in ilk soyut sanatçı olarak uluslararası bir üne kavuşmasını sağladı.

Bora Aksu

Bora Aksu, Hilma’ya adadığı bu koleksiyonda sanatçının kontrastlarla dolu yaşamını yansıtıyor.

Bir yanda Viktoryen dönemde yaşayan, geleneksel sanatıyla tanınan, mütevazi bir kadın; diğer yanda ise cesur, soyut sanatıyla ruhani dünyalara yolculuk yapan bir sanatçı… Hilma’nın katmanlarla oluşturduğu teknik, Sonbahar/Kış koleksiyonuna da esin kaynağı olan noktalardan birisi oldu. Nakış, baskı ve dokularla dolu koleksiyonda romantik hatlarla bulutumsu formlar, Hilma’nın yaşamındaki çalışmalarında ve karakterlerindeki dengeyi yansıtıyor. Transparan tül ve organze pelerinler koleksiyona buğulu bir hava getiriyor. Canlı ve pastel renklerin bir arada kullanıldığı formlar Hilma’nın soyut yönünü yansıtırken, siyah ve beyaz renklerin oluşturduğu grup Hilma’nın topluma yansıyan yönünü gösteriyor. Lila, turuncu ve sarı gibi baskın renkler; krem, beyaz, uçuk mavi ve toz pembe gibi sessiz tonlarda bir arada kullanılıyor. Linda Farrow gözlükleriyle devam eden işbirliği ve Halo & Co’nun takıları koleksiyona modern bir hava getiriyor.