”TEPETAKLAK” TRENDİ YÜKSELİYOR.

0
713
Fulden Karayel

Türkiye’de ikinci dünyada ise 18. ters ev olarak Ağaoğlu Maslak 1453 içerisinde bulunan tüm eşyaların ters olarak dekore edildiği ve Mete Güntekin tarafından hayata geçirilen Ters Ev projesini sizler için yerinde görüp fotoğrafladık. Fulden Karayel

Ağaoğlu Maslak 1453 içerisinde; Görenleri şaşkına uğratan, çok tatlı minicik bir ev olduğunu biliyor muydunuz? Bu evi görenler dönüp bir daha bakıyor, çünkü dışarıdan bakıldığında çatısı yerde ve bisikletler havada görülüyor. İçeri girdiğinizde evin tavanı ayaklarınızın altında kalıyor. Koridordan mutfağa, salondan yatak odasına, çamaşır makinesinden banyoya, hatta çocuk odasına kadar her şey ters yerleştirilmiş bu evde. Fotoğraf ve sosyal medya çılgınlarının mutlaka uğraması gereken epey eğlendirici bir durak diyebilirim. Bu evdeyken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz ve kendinizi fotoğraf çekmekten alıkoyamıyorsunuz.

TÜRKİYE’DEKİ İKİNCİ TERS EV
Mete Güntekin tarafından hayata geçirilen Tepetaklak Ev, Türkiye’de ikinci, dünyada 18’inci ters evmiş. Şu anda Ankara ve İstanbul Maslak’ta ziyarete açık. Mart ayı sonunda Maltepe Park AVM’de de hizmet vermeye başlayacak. İzmir’de de yeni bir projeleri yolda.

Kurucusu Mete Güntekin’in ters evin hikayesini şöyle anlatıyor : “Tüm hayatı ve dünyayı bir oyun alanı gibi görebilen, farklı deneyimleri farklı bakış açıları ile sentezleyip, dünyaya sanatsal bir gözle bakabilen tüm bireyler hayatlarında çok daha mutlu ilerliyor.”Bu motivasyonla başlattığı projesi, üç aylık taslağının oluşturulma aşamasından sonra ustalarla montaj aşamasında çok dikkatli ve zor bir süreç geçirmiş. Güntekin; 120 metrekareden oluşan bu 2+1 altüst evin bir müze olduğunu vurguluyor.

Ziyaretçi Deneyimi:
Kapıdan, ufo ile ısınan sıcacık bir antre ile karşılanıyorsunuz. Sanki az önce birisi terliklerini bırakıp çıkmış gibi evinizde hissettiren bir ortam burası. Anlaşılan o ki, ev halkı evde yok 🙂
Korkmayın! Ev tepenize devrilmeyecek. Eğlence daha yeni başlıyor. Ters olan ben değilmişim, bu eve gelince anladım. Ama bu işte bir terslik var! Koridorun karşısında bir salon, salonun karşısında da yemek masası içeren bir mutfak var. Tam karşıda da (X ve Y jenerasyonlarının) çocukluk anılarını canlandıracak objeler içeren bir çocuk odası. Tatlı içerikli tablolar ve bir abaküs. Salonda bulunan dizüstü bilgisayar, işkolik bir karakter canlandırdı gözümde. Mutfakta da on elinde on marifet olan aşçı bir kadın hayal ettirdi.

Hayal gücünüzü zorlayacak sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla, özellikle de varsa çocuğunuzla gidebileceğiniz, güzel anılarınızı fotoğraflayabileceğiniz dinamik bir ortamdasınız. Koridorun sol tarafında bir yatak odası ve banyo bulunuyor. 2+1 bir evde olabilecek her şey bulunuyor bu evde. Eşyaların montajları korkutmasın kurulum aşamasında birçok  sağlamlık testinden geçmiş .

Çocuk odasında Hugs and Kisses ve Dream Big & Little One ,Salonda Keep calm and Cactus on, Koridorda Home Sweet Home ve Good vibes onl, Mutfakta Coffee çerikli tablolara rastlıyorsunuz. Kısaca konseptine hayran kalabileceğiniz hatta bazen Nasıl yani? Hissiyatına kapılabileceğiniz bir evdesiniz. Bu yer çekimine meydan okuyan evde fotoğraflarınızı çekim sonrasında 180 derece çevirmeyi sakın unutmayın 🙂 Ben gezerken çok eğlendim siz de eminim bu eve bayılacaksınız. İyi eğlenceler !