Düzenli fiziksel aktivite yapan çocuklar daha kolay uyuyor

0
72

Çocuklarda uyku düzeninin kritik bir öneme sahip olduğunu, çünkü büyüme, gelişim ve genel sağlık üzerinde etkin bir rolde bulunduğunu ifade eden uzmanlar, doğru uykunun öğrenme performansının en önemli temellerinden birini oluşturduğunu da söylüyor. Çocuklarda düzenli fiziksel aktivitenin uyku kalitesini arttırdığının bilindiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Fiziksel hareket içerisinde olan çocukların stres seviyelerinde azalma olduğu görülüyor, enerjilerinin vücuttan atılmasıyla da ortaya çıkan yorgunlukla birlikte uykuya geçiş kolaylaşıyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklarda fiziksel aktivite ve uyku düzeni ilişkisini değerlendirdi.

Çocuklarda uyku düzeni kritik bir öneme sahip
Fiziksel hareket içerisinde olan çocukların stres seviyelerinde azalma olduğu görülüyor, enerjilerinin vücuttan atılmasıyla da ortaya çıkan yorgunlukla birlikte uykuya geçiş kolaylaşıyor. Düzenli fiziksel aktivite veya egzersiz yapan çocukların uyku düzeni daha rahat oluşturuluyor ve uykuya dalmaları daha kolay oluyor. Uykusuzluk ve uykusuzluğa bağlı problemleri de ortadan kaldırıyor.

Aktivite saatlerine ve yoğunluğu dikkat edilmeli
Yoğun fiziksel hareketler uyku öncesinde yapılırsa uykuya dalmada sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Düzenli fiziksel aktivite; metabolizmayı arttırır, kan dolaşımını hızlandırır, vücuttaki oksijen artışını da sağlayarak genel enerji seviyelerini yüksek tutar. Dayanıklılıkları da artan çocukların gün içerisinde yaptığı aktivitelerinden de maksimum verimi almalarını sağlamış olur. Ancak aktivite sürelerinin aşırıya kaçmaması, dinlenme aralarının da gözetilmesi oldukça önemlidir.

3 ile 5 yaş arasındaki çocuklar en az 3 saat fiziksel hareket içerisinde bulunmalı
Fiziksel aktivitelerin yaş gruplarına göre 3 ile 5 yaş arasındaki çocukların en az 3 saat fiziksel hareket içerisinde bulunmaları öneriliyor. Kas ve motor gelişimini destekleyen fiziksel hareketler içeren oyunların kurulması hem fiziksel gelişimlerini destekliyor hem de çocukların oyun içerisinde öğrenme performansını da arttırarak oynadıkları oyundan maksimum keyif almalarını sağlıyor. Yaş büyüdükçe fiziksel hareketler çocuğun ilgi alanlarına göre yapılandırılmalı. Basit egzersizler ve kurslar ile özellikle ergenlik dönemi içerisinde olan çocukların gelişimleri ve sosyalleşmeleri bu doğrultuda desteklenmeli.