Yenilikçi ve cool tasarımlar…

0
606
Eylem Şimşek

İstanbul Işık Üniversitesi Moda Tasarımı mezunu olan Yeliz Büyükdeniz ve LaSalle College Moda Tasarım Bölümü mezunu Yağmur Koç , Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesinde başlayan arkadaşlıkları doğrultusunda hayalini kurdukları Spazzola Design’a ile iş ortaklıklarına dair detayları paylaşıyor. Eylem Şimşek

Spazzola markasının arkasındaki ortaklık nasıl oluştu ve birlikte marka kurmaya nasıl karar verdiniz?
İkimizde üniversite mezuniyetimizden sonra bu marka için fikir üretmeye başladık.

‘Arkadaşlığımız Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünde başladı ve bu dostluğa bir de iş ortaklığı eklemeye karar verdik”

Bu kararı aldığımızda henüz kendi atölyemiz yoktu, tasarımlarımıza ve kumaşlara karar verip dışarıdan üretim yaptırarak ilk koleksiyonumuzu sunduk. Birlikte çalışmaktan çok mutluyuz bu atölye kısa zamanda hayatımızın büyük bir parçası olmaya başladı.

Spazzola Design Kurucuları Yağmur Koç ve Yeliz Büyükdeniz

Önceki deneyimleriniz nelerdi ve sonrasında sizi Spazzola markasını kurmaya neler yöneltti?
Moda tasarımına lisede hazırlanmaya başladık, bu alandaki eğitimimizi üniversitede de bitirince öncelikle birbirimizden ve ailelerimizden aldığımız cesaret ve destek ile marka kurmaya karar verdik.

Bir iş gününüz nasıl başlıyor ve bitiyor? Kısaca tasarım sürecinizden bahsetmenizi istesek?
Tasarımlar Etiler’de bulunan atölyemizde özenle hazırlanıyor. Atölyemizde terzimiz ile beraber üç kişiyiz, kısa sürede çok rahat ve zevkli bir çalışma ortamı yakaladık. Sabah atölyede buluştuğumuzda işe öncelik sırasına göre başlıyoruz, siparişlere başlanıyor, koleksiyonun dışında kişiye özel tasarım ve dikim de yapılıyor. Eş zamanlı olarak her an üretim yapabilme şansımız olduğu için ikimiz trend araştırması yapıyoruz ve model çıkartıyoruz. Eksikler, yapılan işlerin kontrollerini ve ertesi günün işlerini konuştuktan sonra atöylede günü bitiriyoruz. Tasarım sürecine sezonun trendlerini araştırarak başlayıp yaratmaya çalıştığımız marka kimliğimizden çok uzaklaşmadan tasarımlar yaparak devam ediyoruz. Kullanılacak kumaşlara karar verdikten sonra modelin kalıbı ve kumaşların uyumluluğuna karar verip emin olup beğendiğimiz her modelin bedenlerini üretmeye başlıyoruz.

    

Spazzola ismini hiç duymayan birine markanın hikayesini ve bütünsel özelliklerini nasıl anlatırdınız?
Hayalini kurduğumuz markayı gerçeğe dönüştürürken marka kimliğimizi kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; klasik, yenilikçi ve cool. Tasarımlarımızın tümü, modelin yanı sıra kumaşıyla da öne çıkıyor. Geometrik kesimlerin ve farklı kumaşların tek modelde bir araya geldiği parçalar, zengin detaylar ve feminen siluetler ile lüks kumaşlarla birleşiyor.

Koleksiyonda ağırlıklı olarak hangi renkler dikkat çekiyor?
Koleksiyonu hazırlama sürecinde sezonun temasına uygun olan renkleri kullanmaya özen göstermemizin yanı sıra, renk skalasının fazla oluşundan korkmayıp koleksiyonda bütünlüğe uyum sağlayacak renkleri de ekliyoruz. Kış sezonunda siyah, gri ve toprak tonlarının yanı sıra payetli kumaşlarda canlı renkler de kullanıldı. Hazırlık aşamasında olduğumuz yaz koleksiyonu için çok renkli ve desenli kumaşlar tercih ediyoruz, kırmızı, pembe, yeşil, sarı tonları gibi coşkulu ve sıcak yaz renklerini 2019 yaz koleksiyonumuzda bir arada göreceğiz.