Şiyar Akboğar, konforlu parçaları alışılmışın dışında kullanılan kumaşlarla İlkbahar/Yaz 2019 Koleksiyonunda buluşturuyor.

0
327
Eylem Şimşek

Moda dünyasına erken yaşta adım atmış olmasına karşın pek çok başarıya ulaşan tasarımcı Şiyar Akboğa, ”Sporty Couture Punk” adını verdiği İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonu ile Fashion World Türkiye’nin konuğu! Eylem Şimşek

İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunun biraz bahsedebilir misiniz? Koleksiyonun hazırlık aşamasında neler size yol gösterici oldu?
”Sporty Couture Punk” cinsiyetsiz arsız spor couture parçaları punk bir stil ile alışılmışın dışında imajlar sergilemek istedim. Bu nedenle hem kadın hem de erkek koleksiyonlarında cesur renk ve kesimlere genellikle yer verdim.

Şiyar Akboğa

”Herkesin dönüşmek isteyeceği stil ikonu haline getirdiğimiz zamansız kombinlerle dinamik bir stil oluşturarak alışılmışın dışına çıkıyoruz”

Bu koleksiyon bir ay gibi çok kısa bir zaman içerisinde 25 look olarak oluşturulup üretim aşamasına geçildi. Zorlu bir süreçti fakat, bu süreçte yapabileceğim kalıpları, hayal gücümü bir nevi kendimi test etmiş oldum. 

Her sene heyecanla beklenen ve büyük ilgi gören MBFWI kapsamında sergilediğiniz İlkbahar/Yaz 2019 defilesi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sizin bu etkinlik hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz?
Profesyonel bir moda platformunda 20 yaşındayken ilk defilemi yapmış olmam benim için çok ayrı bir heyecandı. Ve bu her yeni sezonda aynı şekilde tekrarlanıyor, aynı heyecanı defalarca yaşıyorum. Şuan MBFWI kapsamında dördüncü sezon koleksiyonumun hazırlıkları son sürat devam diyor.

Henüz 18 yaşındayken İtalya Katanya’daki dünya çapında düzenlenen moda tasarım yarışmasında 10 parçalık bir koleksiyon ile Türkiye’yi temsil etmek neler hissettirdi?
Harika bir deneyim oldu birkaç yıl sonra olumasını dilediğim bir hayalimi bir yıl içerisinde gerçekleştirmek. Türkiye’yi temsil etmek inanılmaz gurur vericiydi ve en önemlisi kendi kültürümü doğu kadınlarının yaşamına yer verdiğim kendi ismimin anlamıyla yola çıktığım ”Ateşin Gölgesi” adlı defilemi yapmak moda hayatında profesyonel bir adım atmama neden oldu.

Peki, erken yaşta pek çok gurur verici başarılara imza atmanızı neye bağlıyorsunuz?
Söyleyebileceğim tek şey hayal edip istemek! Çünkü benim hayalini kurduğum şeylerle onların gerçeğe dönüşmesi arasında çok az bir zaman dilimi oluyor. Bu kadar çabuk hayallerime kavuşuyor olmama bazen ben bile inanamıyorum.

Reebok ile yaptığınız iş birliğinden bahsedebilir misiniz nasıl gelişti her şey?
Reebok her zaman retro hali ile inanılmaz dikkatimi çeken bir markaydı ve şuan Reebok ile işbirliği içinde olmam müthiş bir duygu. Yaptığımız kampanya çekiminde geçmişten gelen kalıpları şimdiki modern çağa göre uyarlayıp stylinglerimizde kullandık ve inanılmaz bir ilgi oldu. Şimdi ise MBFWI 2019 Kış Koleksiyonu için hazırlıklara başladık, sürpriz bir koleksiyon ile karşınızda olacağız.

Moda konusunda olmazsa olmazlarınız neler?
İmkansızlık, depresyon ve acı.

Şiyar Akboğa tasarımları bu özgünlüğü oluşturmak için ilhamını nelerden alıyor?
Alexander McQueen ve John Galliano.

Genç yaşta çalışmaya başlamış olmanın sizi daha hızlı olgunlaştırdığını düşünüyor musun?
Kesinlikle öyle benim yaşımda mezun olmuş birçok meslektaşlarım şuan yurt dışında okumak veya tatil yapmak planları yaparken ben ise kurduğum markamın daha iyi yerlere ve uluslararası platformlarda yer alması için inanılmaz bir çalışma temposu içindeyim. Aynı zamanda uluslararası markalara koleksiyon hazırlayarak iş hayatıma asla ara vermeden devam ediyorum, bundan dolayı aşırı mutluyum.