Eylem Şimşek

İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonlarının sunulduğu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, 8-11 Ekim tarihleri arasında yenilikçi fikirler, farklı temalar ve etkileyici şovlar eşliğinde karşımızdaydı! Eylem Şimşek

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde dört gün boyunca süren Moda Haftası etkinliğine bu yıl “Together” ana teması hakimdi. Uluslararası moda takvimi doğrultusunda her yıl iki defa düzenlenen etkinlikte, yetenekli genç tasarımcılar da ağırlıklı olarak dikkat çekti. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, marka ve tasarımcıların İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonlarının yanı sıra günümüz moda endüstrisine alternatif bakış açıları sunan, modanın farklı alanlarına ışık tutan ilham verici konuşmalar ve panellerle de zenginleşerek moda haftasına renk kattı. İşte, dolu dolu geçen İstanbul Moda Haftası’nda öne çıkan İlkbahar/Yaz 2020 sezonunun moda gündemi…
DB Berdan’dan Kendini Sevenler Kulübü
Şüphesiz her sezon dikkat çeken şovlara imzasını atan Deniz Berdan, DB Berdan koleksiyonunda da cinsiyet, cinsel yönelim, ırk ve diğer öğelerle ayrışmayan, eşfikirli bireyleri aynı çatı altında toplamaya devam ediyor.

Hiper sokak stili olan DB Berdan, hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven queer bir tasarım markası. “Kendini Sevenler Kulübü”, erkek egemen spor kulüplerinin yarışma nosyonunu bu kez “Eşitlik için Yarışma”ya çevirerek cinsiyet kalıplarını tersyüz ediyor. DB Berdan koleksiyonunun çok büyük kısmında organik kumaşlar ve çevreye duyarlı baskılar kullanılırken markanın söylemlerinde ve etiketinde “Gezegenine iyi bak, soğuk suda yıka, güneşte kurut, geri dönüştür ya da bağışla.” yer alıyor. Koleksiyon 80’ler ve 90’lar başındaki hip-hop ve acid house kültüründen ilham alırken baskın renkler, oversize batik denim kapüşonlular, şorta dönüşen jogger pantolonlar, yarasa kollu 80’ler düğmeli gömlekler, eteğe dönüşen basketbol şortları DB Berdan’ın çevreye duyarlı desenleriyle farklılaşıyor. “Kendini Sevenler Kulübü” koleksiyonunun en önemli özelliği ise, 48 yıl önce Fransa’da kurulmuş olan global marka “The Smiley Company” ile ve ikonik gülen yüz logosuyla işbirliği içinde hazırlanmış olması.

Begüm Berdan, Haluk Akakçe, Deniz Berdan

Şovlarında farklı kimliklerdeki insanlara yer veren DB Berdan’ın 2020 Yaz defilesinde Ressam Haluk Akakçe, MC Şehinşah ve Aleyna Şen yer aldı.

MiiN by Kadir Kılıç
Siyah-beyaz ağırlıklı koleksiyonlarıyla bilinen moda markası MiiN’in tasarımcısı Kadir Kılıç, 2020 Yaz Koleksiyonunu Mercedes-Benz sunumuyla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında bir defileyle tanıttı… Her koleksiyonunda leke, doku, desen, renk, ışık, kompozisyon ve perspektifle oynayarak temel sanat kuramları üzerine odaklanan MiiN tasarımcısı Kadir Kılıç, İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunda, günün her saatinde giyilebilen bir koleksiyon oluşturma mottosuyla yola çıkıyor.

Dokuz farklı alt tema ile MiinKadını’nın vizyonuna beklenmedik renk, desen, form ve yüzeyler ekleniyor. Koleksiyonda her zamanki siyah-beyazlara bu kez bebe mavisi ve pembesi, lila ve mint’lerden oluşan renk paleti eklenmiş. Çini mavilerinin, sarı ve neon yeşillerinin de yer bulduğu MiiN’in bugüne kadarki en renkli kreasyonu olma özelliği taşıyan koleksiyon bu kez yer yer Osmanlı kalem işi ve çini detayların yer bulduğu, ekolojik detaylardan ilham alan desenlerle de farklılaştığını görüyoruz. Genel olarak pozitif bir tavrı benimseyen koleksiyon, cennet ve dünya harikası meyveler arasındaki anlam bağını güçlendiren öğelere sahip. İpek şifonların sandıktan çıkan ipeklileri anımsattığı parçaların da yer aldığı koleksiyon, farklı kumaş kalitelerini bir arada kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Join Us
Avrupa’nın en büyük iplik ve üretim tesisine sahip, 44 yıllık triko uzmanlığını son trendlerle birleştiren Join Us, İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunda içimizi ısıtan renkler ve rahat kesimlerle kusursuz bir uyum içindeydi.

Marka kurucusu Ebru Çankaya, Join Us’ un özgün tasarımları, en şık ve trend kıyafetleriyle, ulaşılabilir lükste, kadın giyim modasına yön vermeye devam edeceğini vurguladı.
Genç Yetenekler Moda Haftasında Podyumda
İstanbul Moda Akademisi mezunları arasından seçilen New Gen tasarımcıları, kendi kanatlarıyla uçtukları “Pioneering Designers II” adıyla düzenlenen defile ile Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul podyumunda yer aldı. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından desteklenen defilede iki genç tasarımcı Emre Pakel ve Seydullah Yılmaz’ın koleksiyonları sunuldu.

Emre Pakel İlkbahar/Yaz 2020 Koleksiyonu
Emre Pakel’in “Pakel Cooperation” adlı 2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda ABD’nin dünyaca özenilen Hollywood stillerine tepki olarak özgür yeni Japon sokak stili ele alınıyor. Japon sokak modasının özgün duruşu ile eleştirisel bir bütünlükte bu sefer bombalar Hiroshima yerine Amerika’da son buluyor. Özendirilen yerine, Uzakdoğu’nun alt kültür grubunda kendi stilleri ile ayrışan electro kültürünün genç ve dinamik erkek stili öne çıkıyor.

Seydullah Yılmaz İlkbahar/Yaz 2020 Koleksiyonu
Seydullah Yılmaz’ın 2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonu yenilikçi bir tema olan Aerodynamics Dadaizm akımıyla retrofütürizm ve fütürizm akımlarını birleştirerek, geçmişte ve gelecekte aerodynamics’in nasıl kullanıldığını yansıtıyor.

Tasarımlarının formlarında deneysel bir yöntem izleyen tasarımcı, aerodynamic ile kıyafet içine ısı yönetimini sağlamayı hedefliyor.

Kumaşları kullanmaya farklı bir yorum getiren tasarımcı sentetik lifli kumaşların giysilerde kullanımının artmasıyla birlikte lifin sadece hava geçirmesi ve ısıyı barındırmasıyla bitmediğini, aynı zamanda form olarak da aynı ısı ve hava dengesinin sağlanabileceğini gösterdi.
Mehtap Elaidi’den İki Farklı Koleksiyon!
Mehtap Elaidi’nin, İlkbahar/Yaz 2020 #journeyME isimli koleksiyonu, İstanbullulara yakında ve hızlı kaçamak olanağı sunan eşsiz Prens Adaları’ndan ilham alıyor. Defile için Sakıp Sabancı Müzesi’nin Fıstıklı Teras’ında oluşturulan özel ada atmosferi ise, katılan misafirlere tatlı bir Ekim akşamında hafızalara kazınan keyifli anlar yaşattı. Mehtap Elaidi, İlkbahar/Yaz 2020 sezonunda feminen siluetleri daha sert kumaşlarla buluşturarak koleksiyonda ironik bir kontrast oluşturuyor.

İstanbul’un şehir siluetini desene taşıyan Mehtap Elaidi ve tasarım ekibi, bu ve bir sürü renkli deseni koleksiyona eğlenceli bir bileşen olarak ustalıkla ekliyor. Koleksiyonda nakışlar ve püskül detayları dökümlü kumaşlarla bir arada kullanılarak zıtlık oluştururken, kendini ciddi ölçüde hissettiren koton kumaşlara kırmızı, karamel, pembe, mint ve bej tonlarından oluşan bir renk paleti eşlik ediyor. Şehir yaşamından adaların rahat sayfiye stiline doğru süzülen #journeyME isimli koleksiyon her zaman olduğu gibi zengin tasarım detaylarını giyilebilir bir boyuta taşıyor.
“See now; Buy now” konseptli kapsül koleksiyon: Mehtap Elaidi X Lenzing Ecovero
Mehtap Elaidi, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 14. sezon resmi sponsorlarından Lenzing Ecovero ile iş birliği çerçevesinde Doğanın Renkleri Kaybolmasın adlı kapsül koleksiyonunu da Sakıp Sabancı Müzesi içindeki the Seed’de sundu. Mehtap Elaidi X Lenzing Ecovero kapsül koleksiyonu sürdürülebilir yaşam tarzına uygun olarak üretilen ve daha temiz bir çevreyi hedefleyen Lenzing Ecovero Viskon elyafı içeren kumaşlarla hazırlandı.

Sunumla birlikte satışa çıkan bir sezonsuz bir koleksiyon tasarlayan Mehtap Elaidi, sürdürülebilirlik olgusunu, kullanılan kumaşlardan da öteye taşıyarak tasarımda da sürdürülebilirliğe vurgu yapıyor. “See now; Buy now” konseptiyle hazırlanan koleksiyondaki bazı modeller, Elaidi’nin geçmiş koleksiyonlardaki zamansız çizgilerin güncel eğilimlere göre yeniden yorumlanmasıyla bu koleksiyona ekleniyor. Ayrıca koleksiyonda dikkat çeken rengarenk yaprak desenleri de doğanın sunduğu bolluk ve berekete atıfta bulunuyor. Sonbaharın renkleri olan hardal, kiremit ve petrol mavisi ağırlıklı olarak kullanılırken, modellerde büzgü ve drape detayları ön planda!
1 Adam 10 Yıl.
Niyazi Erdoğan’ın geçtiğimiz 10 yıl boyunca gerçekleştirdiği defilelerde yer alan koleksiyonlardan çok özel bir seçkinin yer aldığı retrospektif sergisi, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleşen bir açılışla başladı. Yerel kültürümüzden aldığı kodları global moda trendleriyle harmanlayarak her sezon farklı ve beklenti uyandıran defilelere imza atan moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın bu kez geçtiğimiz 10 yıla dağılan farklı koleksiyonlarından seçtiği ikişer görünümle MySizeID uygulamasının iş birliğiyle retrospektif bir sergiye imza atıyor.

Daha önce farklı markalar ve ihracat firmaları için sayısız koleksiyon hazırlayan tasarımcı, bugüne kadarki moda haftası serüveninde yer alan erkek giyim tasarımlarını tek sergi çatısı altında bir araya getirdi. Erdoğan, bu serginin İstanbul Moda Akademisi’nde bir araya getirdiği tasarımların hem ciddi anlamda fit ve belli kalıpları olan erkek giyim tasarımında belli bir alanı tanımlarken hem de bu yolda yürümek için arzu duyan genç tasarımcı adaylarına ışık tutacağını vurguluyor. Küratörlüğünü Barış Çakmakçı’nın üstlendiği sergi 18 Ekim tarihine kadar devam ediyor. İstanbul Moda Akademisi’nde ziyaret edilebilirsiniz.

NO’34 “İstanbul’a Övgü” Murat Aytulum
Deri üzerine yaptığı, çok özel teknikler kullanılarak hayata geçirilmiş özel tematik koleksiyonlarla öne çıkan moda tasarımcısı Murat Aytulum; NO’34 adını verdiği SS20 koleksiyonu ile İSTANBUL temasını izleyicilerle buluşturdu. İstanbul’un farklı renkleri, dokusu ve enerjisinden ilham alan koleksiyon; dinamik renkleri ağır basan bloklardan oluşuyor. Geometriyi bir resim dili gibi kullanan Mondrian’ın renk skalasından oluşturulan koleksiyon; belli bir tarz ve sanat dili ile İstanbul’a göndermeler içeriyor. Koleksiyonda kullanılan renkler ve bu renklerin ifade ettiği anlamlar İstanbul’a övgü niteliğini taşıyor. Renklerin ahenkle dansı, dinamik ve rengarenk siluetler İstanbul’un cezbedici, neşeli ve eğlenceli tarafına göndermeler yaparken, siyah ve beyaz desenler yaşamın keskin ve karmaşık tarafını temsil ediyor.

Dilan Çıtak Tatlıses, Murat Aytulum

Sarı, Kırmızı ve Mavinin ağırlıkla kullanıldığı koleksiyonun finali, Dilan Çıtak Tatlıses’in taşıdığı özel bir parça eşliğinde, İstanbul’u temsil eden ve sokak baloncularından esinlenerek yapılan mavi, sarı, beyaz ve kırmızı balonlardan oluşan bir koreografi ile gerçekleşti.
Kith&Kin
Birlikte olmak, bir toplulukta aynı duyguları hissetmek ve birleşmek anlamlarını taşıyan Kith&Kin, yeni sezonunda günümüzde eril şiddetin yaygın kültürel pratiğinin altını çizerek kadının toplumsal yaşamdaki önemini, tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduklarını tekrar hatırlatıyor.

Mavi, pembe, siyahla bezenen büyük çiçekli print ve sarı, yeşil, turuncu, siyah ile bezenen minik çiçekli yapraklı print, tasarımcının iç dünyasını yansıttığı gibi aynı zamanda kadına dair umudu da yeşertmeye işaret ediyor. Kith&Kin SS 2020 koleksiyonunda likralı viskon, koton, şifon, likralı koton saten, ipek krep, ipek saten tercih edilmiş. Stüdyo sunumundaki ayakkabılar ise renk ve stil olarak Kith&Kin koleksiyonunu tamamlayan Makiela Design imzası taşıyor.
Ceren Ocak
Yeni sezon tasarımlarında ilhamını festival ruhundan alan tasarımcı, koleksiyonundaki özel parçalarla özgür, stiline güvenen ve sıradanlıktan uzak kadınlara hitap ediyor.

Festival ruhunu yansıtan oversize ve asimetrik kalıpların, deri örme bodysuit’lerin yanı sıra, deniz kabukları ve deri püsküllerle işlenmiş parçaların ön planda olduğu ve 20 look’tan oluşan yeni koleksiyonda ipek, deri, keten ve poplin gibi kumaşlar kullanılıyor. Özgür ruhlu kadınların festival stillerini en iddialı şekilde yaratmak ve müziğin ritmine ayak uydurmak için tasarlanan parçalarda mint, beyaz, bej, turuncu, hâkî ve taba gibi natürel bir renk paletine etnik desenler ve modern kesimler eşlik ediyor.
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Kapanışını Güçlü Kadının İmajından İlham Alan Barbie by Çiğdem Akın Defilesi Yaptı
Tasarımcı Çiğdem Akın ile yapılan işbirliği kapsamında hazırlanan 50 parçalık Barbie koleksiyonu, ayakları yere basan, güçlü kadını yansıtan tasarımlarla 11 Ekim’de Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un kapanış defilesi olarak Zorlu PSM’de gerçekleşti.

Dünden bugüne stili ve kıyafetleriyle oldukça beğeni toplayan Barbie, ünlü modacı Çiğdem Akın’ın tasarımları ile podyuma çıktı. Modacı olmasında çok büyük rolü olan Barbie için çocukluğundan beri bir defile yapmanın hayalini kuran Çiğdem Akın, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da Barbie için hazırladığı tasarımları sergiledi. Barbie’nin pembe dünyasını yansıtan kreasyonda modern ve genç çizgileri bir araya getiren parçalar ön plandaydı.