Mart’ta Sanata Doyacağız.

0
345
Fulden Karayel

Sanat eserlerinin büyüleyiciliği karşısında heyecanlanıp bayılma durumuna ”Stendhal Sendromu” deniliyor. Bu bilgiyi neden paylaşıyorum derseniz, Mart ayında sanat dünyasında bu sendroma tutulmayan kalmayacak gibi gözüküyor. ”Stendhal Sendromu” na 5 Kala radarıma takılan sergileri sizin için listeledim. Fulden Karayel

Art Weeks Akaretler
Art Weeks – Ahu Akgün/Altta Kalanlar

1- Art Weeks Akaretler:Sanatseverleri;  4-17 Mart tarihleri arasında; Bilgili Holding ve Sabiha Kurtulmuş organizasyonuyla, önemli sanatçıların eserlerinin yer aldığı Eğlenceli, Yaratıcı, Devasa bir sanat  etkinliği bekliyor. Yerli ve yabancı birçok sanatçının görülmeye değer eserleri, 15 gün boyunca Akaretler’de yer alacak.

2- Aria Art Galeri: Nihan Yardımcı Çetinkaya – Hafızanın Gizli Katmanları 7 Mart 2019’da Aria Art Galeri de açılıyor. Sergide elde edilen gelir Bizim Çocuklar Dayanışma Derneği ne bağışlanacak.

3- Art On İstanbul: Ali Elmacı’nın 9 Mart 2019 ’ da Art On İstanbul’da açılacak beşinci kişisel sergisi ismini halk arasında yaygın biçimde kullanılan bir deyişten alıyor: Kan Görünce Rüya Bozulur. Üç ayrı seriyi bir araya getirecek sergide Elmacı ilk kez rölyef, heykel ve resimlerini bir arada gösterecek ve çok renkli seçki sunacak. Sergide Rabbim Beni Baştan Yarat, Yaralarımla Yaşıyorum ve Kan Görünce Rüya Bozulur isimli üç seriden oluşan eserler yer alıyor. Rabbim Beni Baştan Yarat serisi yaşanan ve yansıtılan hayatlar arasındaki tezadı Lady Gaga, Rihanna, Freddie Mercury gibi ünlüler üzerinden anlatıyor. Yaralarımla Yaşıyorum serisi Hristiyan ikonografilerinde yer alan İsa betimlemelerinden çıkıyor. Kan Görünce Rüya Bozulur serisi bir av ödülünü andıran kadın büstlerinden oluşan yerleştirmeden oluşuyor.

Borusan Contemporary- Boomoon/Boğaziçi

4- Borusan Contemporary: Borusan Contemporary üç yeni sergisini 9 Mart 2019’da sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Sergilerden ilki, Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Borusan Contemporary’nin siparişiyle hazırladığı Boğaziçi.  Boomoon’un Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu fotoğraf sergisi 25 Ağustos’a kadar ziyarete açık kalacak. Aynı tarihe kadar izlenebilecek Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserlerden oluşuyor. 8 Mart 2020 tarihine kadar görülebilecek. Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde ise Turgut Uyar’dan alınan ilhamla koleksiyondan bir seçkiyi çağdaş sanat izleyicisine sunacak.

5- C.a.m Galeri: Sidar Baki’nin ilk kişisel sergisi Hiçbir Yer 7 Mart Perşembe günü  C.A.M. Galeri’de izleyicisi ile buluşuyor. Tuvallerinde içinde bulunduğu ortam ve koşullarla olan etkileşimini dile getirme çabası içinde olan sanatçı, konularının öğretmen olduktan sonra karşılaştığı olaylarla şekillendiğini belirtiyor. Çevrenin onda yarattığı etkiyi resimleştirmeyi seven Baki, çizdiği bu çevreye insanı yerleştirerek kendini ifade ediyor. 7 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

6- Dirimart:Özlem Günyol-Mustafa Kunt’un Ses-li Harfler | Ses-siz Harfler başlıklı sergisini 24 Mart 2019’a kadar #DirimartDolapdere’de görebilirsiniz.

7-Evin Art Galeri: Emin Turan’ın sekizinci kişisel sergisi Ark’ı 9 Mart 2019’a kadar Evin sanat galerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Emin Turan/Ark
İnci Ertuğ/Stratum

8- Ekavart Galeri: İnci Ertuğ’un Stratum sergisi 5 Mart Salı günü Ekavart Galeri’de açılıyor. 5 Nisana kadar görebilirsiniz.

9- Galeri Bu Galata: Arif Akdenizli Home sergisi 1 Mart ‘ta Galeri Bu’da açılıyor. Sanatçının kısa film ve video yerleştirmelerinden oluşan sergi, izleyiciye sinema ve çağdaş sanatın yöntem ve biçimlerinin bir arada olduğu bir deneyim sunuyor. 30 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

10- Galeri Miz: Dicle Çiftçi’nin Makul Olmayan sergisi 12 Mart’a kadar Galeri Miz’de ziyaret edebilirsiniz.

11- Galeri Kambur: Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut,  ülkemize damga vurmuş usta isimlerin  onlarla özdeşleşen parçalarla oluşan kolaj sergisi Parça ile 13 Mart’a kadar Galeri Kambur’da sanatseverlerle buluşturuyor.

12- İstanbul Modern: Tekstil malzemesiyle anlatılar üreten uluslararası 25 çağdaş sanatçının çalışmalarını bir araya getiren İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar sergisini İstanbul Modern’in Beyoğlu’ndaki geçici mekanında 7 Temmuz’a kadar görebilirsiniz.

Ali Bilge Akkaya/ Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri

13- X-Ist: Ali Bilge Akkaya’nın Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri başlıklı üçüncü kişisel sergisini Karaköy Juma Binasında 30 Mart’a kadar görebilirsiniz.

14- Krank Art Galeri: Heykel sanatçısı Nermin Ülker’in üçüncü solo sergisi Hané 6 Mart’ta Krank Art Gallery’de açılıyor. Sergide, Nermin Ülker’in kimileri renkli kimileri paslanmış soyut formlardaki heykelleri; sahip oldukları çizgiler, planlar, boşluklar-doluluklar, kurgular ve yönlenmeleriyle sanatçının yaşamının gerilimlerinden referans alıyor. Düzen ile karmaşıklığın birlikteliğinden doğan dengenin hayran bıraktığı sergi 27 Nisan’a kadar görülebilecek. Sanatçının 18 yapıtı sergide yer alıyor.

15- Labirent Sanat:Labirent Sanat, Taç Mesafesi başlıklı grup sergisiyle Ayşe Demirci, Hüseyin Aksoy, Murat Kosif, Serdar Oruç ve Sinan Orakçı’nın çalışmalarını bir araya getiriyor. Taç Mesafesi sergisi 30 Mart’a kadar Labirent Sanat‘ta! 

16- Merdiven Art Space:Merdiven Art Space, 13 Nisan’a kadar, Türkiye güncel sanat sahnesinin öncü isimlerinden Gülsün Karamustafa’nın Bebeği Kundaklamak başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Videodan heykele, resimden enstalasyona uzanan geniş üretim pratiğiyle 40 yılı aşkın bir süredir yakın tarihin çarpıcı meselelerini masaya yatıran sanatçı, sergiyle aynı ismi taşıyan yerleştirmesini bu kez Merdiven Art Space’e özel olarak kurguluyor.

17- Mixer Art:Mixer Art bu ay 2 sergi açılışı ile sanatseverini buluşturuyor. Sergilerden biri Yürüme Mesafesi Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan, Umut Toros eserlerinden oluşuyor. Sergide yürüme eylemini üretim süreçlerinin bir parçası olarak değerlendirip,  sanat pratikleri doğrultusunda yorumlanıyor. Diğeri ise Dört Mevsimlik Mayıs Furkan Öztekin’in sergide yer alan çalışmalarında Ülker Sokak, Eryaman ve Meis Sitesi gibi LGBTİ+ direniş tarihinde önemli yeri olan olayları konu alıyor. 7 Nisan’a kadar görebilirsiniz.

18- Milli Reasürans:Seçil Erel’in Milli Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı Bir Başka Gerçeklik sergisi, 6 Nisan’a kadar Milli Reasürans sanat galerisi Maçka’da ziyaret edilebilir.

19- Nişart Galeri:Dünya Kadınlar gününe özel düzenlenen Kadın Gözünden sergisi 18 Mart’a kadar Nişart Galeride ziyaret edilebilir.

20-Noks:Seçkin Tercan’ın küratörlüğünde gerçekleşen Mert Çağıl Türkay’ın ilk kişisel sergisi Ara ÖğünSAHA’nın Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu Kapsamında destek verdiği NOKS’un Ara Öğün sergisinde Mert Çağıl Türkay’ın toplumsal cinsiyet Pratiklerinin inşasını parodileştirdiği işleri 27 Mart’a kadar NOKS’ta görülebilir!

21- Operation Room: Üretimleri desen, resim ve yeni medya gibi farklı tekniklerle hayat bulan İzmirli sanatçı Etem Şahin’in Ilgın Deniz Akseloğlu’yla işbirliği içinde ürettikleri ilk projeleri “Yokgün” 27 Nisan 2019 tarihine kadar Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde gezilebilecek. “Operation Room”, Pazar günleri hariç her gün, 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 

22-Pilevneli Mecidiyeköy:Pilevneli Mecidiyeköy 3 karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Çağdaş Türk sanatında kağıt üzeri işlerin yer aldığı Kâğıt başlıklı karma bir seçki, Kezban Arca Batıbeki’nin Vaad Edilmemiş Topraklar isimli kişisel sergisi ve Emre Arolat Mimarlık-PİLEVNELİ Project işbirliği ile düzenlenen Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar. 24 Mart’a kadar görebilirsiniz.

23-Pilevneli Dolapdere: Gülfem Kessler, son dönem kâğıt üzerine kömür çalışmalarının yer aldığı Yeni Sen adlı sergisinde, insanların hızla değişen dünyada, sürecin getirdiği yeniliklere adaptasyon sürecini ele alıyor. 23 Mart’a kadar Pilevneli Dolapdere de görebilirsiniz.

24-Piramid Sanat: Piramid Sanat, 10 Mart 2019’a kadar Çok Yakında! Sinemalarda…  başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Marjan Moghaddam’ın videoları, Genco Gülan’ın heykelleri ve Yücel Dönmez ile Müberra Bülbül’ün kolektif çalışmalarını içeren sergi, fütürizmin etkisi altında ilginç detaylarla robotlar ile dijital üç boyutlu formların etkileşimini sizlere sunuyor.


Pınar Yoldaş/Beau Ideal23

25- Pilot Galeri:Gözde Mimiko Türkkan ve Pınar Yoldaş’ın duo sergisi Beau Ideal23 marta kadar Pilot Galeri’de görebilirsiniz.

26-Pera Müzesi: Parajanov, Sarkis ile ve Zaman Değişmelisergisini 17 Mart’a  kadar Pera müzesinde ziyaret edilebilir.

27-Pg Art Galeri: Yonca Karakaş’ın  Botanic Hospital adlı sergisi 16 Mart’a kadar Pg art galeri Çukurcuma’da görülebilir

28-Rem art Space: Gecenin Çiçekleri sergisi 10 Mart’a kadar Rem art space Çukurcuma’da görülebilir.

29-Sabancı Müzesi: Rus Avandardı!’ı sergisi 1 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

30-Sanatorium: Zeyno Pekünlü, 31 Mart 2019 tarihine kadar Sanatorium’da gerçekleşecek dördüncü kişisel sergisinde iş’ine odaklanıyor.

31-Salt Galata / Mihri Modern: Mihri modern zamanların göçebe ressamının 7 Mart perşembe Salt Galata’da açılışı gerçekleşiyor. Sergi, İmparatorluğun son döneminde yetişen portre ressamı Mihri’nin yerleştiği ülkelerdeki zamanın ruhuna göre yeniden kurguladığı kimliği ve hayatına odaklanıyor. 9 Haziran’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

32-Sk Art Projects: Kadir Akyol Bakış sergisi ile mart ayında Citys Nişantaşı Mahalle’de… 6 Mart Çarşamba açılacak sergi 3 Nisan’a kadar görebilirsiniz.

33-Sadık Paşa Konağı: Olimpos Sergileri serisinin ilki olan Portre temalı sergi Taner Ceylan’ın küratörlüğünde 6 Mart’ta Sadık Paşa Konağı’nda gerçekleşecek. Portre sergisi Ceylan’ın yakından takip ettiği sanatçıların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla buluşturma deneyimine dayanıyor. Portre sergisinde Cem Adrian, Şeyma Barut, Gizem Akkoyunoğlu, Güneş Acur, Metin Çelik, Yunus Emre Erdoğan, Onur Hastürk, Rugül Serbert ve Hande Şekerciler gibi sanatçıların resim, heykel ve desenleri yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra Portre temasına odaklanan, Süreyya Evren’in editörlüğünü ve Vahit Tuna’nın tasarımını üstlendiği  bir kitap da sergiye eşlik ediyor. Olimpos Sergileri I: Portre, 23 Mart’a kadar Cihangir’deki Sadık Paşa Konağı’nda görebilirsiniz.


Sevil Dolmacı /Hominid

34-Sevil Dolmacı: Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Yönetimi öğrencileri Umay Çise Kurt ve İlayda Akar küratörlüğünde, sekiz sanatçının katılımıyla gerçekleşecek Hominid sergisine ev sahipliği yapıyor. Şener Yılmaz Aslan, Malik Bulut, Cengiz Çavuşoğlu, Çağdaş Erçelik, Umut Kambak, Seydi Murat Koç, Metin Alper Kurt ve Serkan Küçüközcü’nün eserlerinin yer aldığı karma sergi 14 Mart’a dek sanatseverlerle buluşacak.

35-Setup: Sedef Gali Küratörlüğünde 13  sanatçının Benlik Süreci sergisi 1 Martta açıldı. Sergi 1 Mayıs’a  kadar Set Up Kabataş’ta ziyaret edilebilir. Sanatçılar arasında; Beren Özyurt, Dilahan Doğan, Elara Esmer,İrem Mimaroğlu, Koza Batmaz,Lal Batman, Melisa Malki, Mert Avadya, Özlem Oğuzhan, Rabia Aybastı, Serra İnce, Şükrü Kaptanoğlu, Zeynep Arolat’ı görmeniz mümkün.

36-Space Debris Art: Space Debris Art, 1 Mart Cuma günü Within adlı yeni sergisini Orjin Maslak’ta ki sanat galerisinde sanatseverlerle buluşturuyor. Seyhan Musaoğlu küratörlüğünde gerçeklesen sergi, Ayşegül Altunok, Ahmet Oran, Berkay Buğdanoğlu, Mert Diner, Selim Oran ve Selver Yıldırım’ın farklı disiplinlerden eserlerini bir araya getiriyor. Küratör sergide mekan algısını, soyut ve figüratif formlarla, içsel dünyanın dışa vurumu olarak yorumluyor. Sergiyi 18 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

37-Trump Art Galeri: Bioderma ve Sefa Yamak işbirliği ile hayata geçirilen Untitled Portraits fotoğraf sergisi, Türkiye’nin en sert kışının geçtiği Kars’ta yaşayan kadınların ciltlerini kışın etkilerinden korumalarına destek verebilmek amacıya gerçekleştirildi. Karslı kadınlar fotoğraf sanatçısı Sefa Yamak tarafından soğuk kış koşullarında mücadele ederken fotoğraflandı. Trump Art Galeri’de düzenlenecek sergiden elde edilen gelir Kars’ta ziyaret edilen okulların ihtiyaçları için kullanılacak. Sadece beş gün sürecek olan bu sergiyi Trump Avm B3 katında görebilirsiniz.

38-Tütün Deposu(DEPO): Tütün Deposu iki güncel sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden biri, Onlar Benim Dostlarım, İrlandalı sanatçı Bryony Dunne ve Mısırlı foto muhabiri Roger Anis’in Kahire’deki Giza Hayvanat Bahçesi üzerine fotoğraflarını ve video yerleştirmelerini bir araya getiriyor Diğeri ise, Gizem Karakaş’ın kişisel sergisi Masum Değiliz 3 Mart 2019’a kadar  Depo’nun ikinci katında görülebilir.

39-Zilberman Galeri: Zeynep Kayan’ın Zilberman Gallery’deki üçüncü kişisel sergisi, Geçici Aynılık  4 Mayıs 2019’a kadar Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekanında ziyarete açık olacak. Kaçırmayın.

Zeynep Kayan / Geçici Aynılık