FARKINDALIK DİYARI gibi VAROLUŞ KAVŞAĞI

0
174
Fulden Karayel

GEL ve FARKET!

Haftanın en büyük farkındalığını Pilevneli Galeri Dolapdere’de Arik Levy’nin Varoluş Kavşağı sergisini gezerken yaşayabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde galerinin 5 katına yayılan serginin açılışını yapan Arik Levy, eserleriyle sanatseverleri kendine bir kez daha hayran bıraktı. Fulden Karayel

Son zamanlarda kendini daha çok ‘Hisseden Sanatçı’ olarak tanımlayan Levy eserleriyle ruhunu ortaya koyuyor. Ona göre ‘’Hayat işaretler ve sembollerden oluşan bir sistem, hiçbir şey göründüğü gibi değil’ demeyi de unutmuyor. Haliyle Hayat varoluş kavşaklarından ibaret ve o da bu sergiyle hayatının bir kavşağında olduğunu belirtiyor.

Arik Levy, her katı bir başlık altında ele alıyor;

 -1’deki Bağımlılık, İkincisi Tarih Öncesi, Üçüncüsü Evrim, Dördüncüsü Yeniden Oluşum, Beşincisi İllüzyon. Her katta hayatınızdaki kavşakları sorguluyorsunuz.

Benim favorim 5. kattaki İllüzyon ve size şu mesajı veriyor;

Bu figürlerin tıpkı hayaletler gibi bilinmeyen bir doğası vardır ve tıpkı hayaletler gibi bitki ve mercan resifleri gibi büyürler. Gizem ve mistisizm alemleri arasında bir yerde bulunan hayaletler, fiziksel hareketlerimizle etkileşime giren dinamik ve kinetik bir form oluşturmak için merkeze bağlı kaburgalarındaki görünmez bağ ile dış güçler tarafından şekillendirilen biçimsiz ve bilinmeyen figürlerdir.

Aslında hepimiz hayatımızın bir varoluş kavşağındayız. Ne mutlu bu farkındalığı bizimle buluşturan Arik Levy’e ve Pilevneli Galeriye .. Peki sizin hayatınızın en önemli kavşağı nedir?

Unutmadan Moskova Hermitage Çağdaş Sanatlar Müzesi için dünyada en büyük heykellerden birini yapan sanatçı Arik Levy, yaptığı o dev eserin küçük bir benzerine Varoluş Kavşağı’nda rastlayabilirsiniz.

Sanat dolu günler dilerim.