Son Trend; Hollywood Çene Uygulaması

0
51

Güzellik kavramının zaman, kültür ve etnik yapılara göre değiştiğini görüyoruz. Aslında güzellik bulunduğumuz sosyal toplum tarafından da belirleniyor. Örneğin moda, medya ve trendler gibi. Dr.Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Hekimi Dr.Yasemin Savaş, yaptıkları uygulamalar ile kendilerine başvuran kişilerde çekicilik ve güzellik ölçülerini arttırmaya yönelik tedaviler yaptıklarını belirtiyor.

Yüz şekli güzellik ve çekiciliğin en önemli kriterlerinden biridir. Altın orandaki en önemli kriterlerinden biri de çene ve yanakların üçgen yüz şeklini oluşturmasıdır. Günümüzde, yüzünüzdeki yuvarlak görüntüyü daha keskin ve çekici bir hale getirmek artık mümkün. Jawline, kulaktan çeneye kadar inen kemik kısmına verilen isimdir. Çenedeki en yaygın şekil bozukluklarını; hacim eksikliği, çene büyüklüğü, çene hattı çizgisi belirsizliği, asimetri ve çene altı sarkmaları olarak sayabiliriz. Bu hattı şekillendirdiğimiz anda, kişiyi daha genç ve fresh gösterebiliyoruz.


İdeal bir çene yapısı nasıl olmalıdır? 
Kadınlar ve erkekler de ideal çene yapıları farklıdır. Kadınlarda daha yuvarlak, üçgen ve daha küçük bir çeneyi tercih ederiz. Yüz ovali veya çenenin mevcut yapısı bazen kadını daha maskülen, erkeği de daha feminen gösterebiliyor. Eğer yapısal bir bozukluk varsa ya da yaşın getirdiği veya dış etkenlerin getirdiği bir bozulma söz konusuysa ve asimetri varsa bunların tedavi edilmesi gerekir. Erkekte ideal bir çene, kadında olduğundan daha önemlidir. Çünkü erkekte çene, gücü ve maskülenliği temsil eder. Güçlü bir çene yapısına sahip bir erkeğe dıştan bakıldığında, iş dünyasında bile farklılık yarattığını görebilirsiniz. Karakteristik bir özellik olduğu için daha düzenli, daha disiplinli, daha güçlü bir erkek olduğu algısı yaratır.

Jawline çene hattı kadınlarda, erkeklerde aynı mıdır?
Erkeklerde yüz şekli çok farklıdır, çünkü anatomisi farklıdır. Erkekte kas ve kemik daha güçlüdür. Daha keskin ve köşeli hatları vardır. O nedenle de maskülen görünümü sağlar. Kadında istenilen ise daha üçgen bir yüz, daha yuvarlak ve küçük bir çenedir. Jawline çene hattının, hiç köşe çıkıntısı olmadan keskin bir hatta sahip olması kadınlar için daha önemlidir. 

Jawline  çene hattı neden bozulur? 
Cilt yaşla birlikte yada çevresel faktörlerle birlikte sarkmaya başlar. Bu hat yer çekiminden de etkilenir, bu etki ile birlikte de jawline hattında sarkmalar ve yığılmalar oluşur. Ovalitedeki bozulma (oluşan yığılmalar) da  jawline hattındaki keskinliğin yitirilmesine neden olur ama çene ile ilgili problem bambaşkadır. Çünkü çene ile ilgili problem yapısal da olabilir. Kişinin doğuştan küçük bir çenesi olabilir, ortodontik bir problemi olabilir, geride bir çenesi olabilir, asimetri olabilir ki zaten normalde de her yüzde de hafif kabul edilebilir bir asimetri vardır.

İdeal bir çeneye nasıl kavuşulur ve ağrı hissedilir mi? 
Jawline hattıyla birlikte çene şekillendirme birlikte yapılırsa bütünsel bir güzellik ortaya çıkar. Jawline hattında kollajeni tetikleyecek uygulamalar; odaklı ultrason, radyo frekanslar, ısı teknolojileri ve dolgu uygulamalarıdır. Çene şekillendirmede de ortodontik eğer bir sorun eğer yoksa dolgu ile şekillendirme yapabilinir, yine bu bölgede lifting sağlamak ve bu hattı keskinleştirmek mümkün. Ağrılı bir yöntem değildir, uygulama sırasında çok hafif bir his duyulur. Ağrıyı hafifletmek, hasta konforunu artırmak adına işlem öncesinde hastanın isteği doğrultusunda lokal anestezi uygulanabilir.