Pandemi döneminde kişisel bakımın önemi

0
210

Yasaklar bitti, fakat tehlike henüz geçmiş değil! Pandemi sonrası yeni normal sürecine uyum sağlamaya çalıştığımız bu günlerde eve dışardan gelen malzemelerin dezenfekte edilmesi, sosyal mesafeli bile olsak ev dönüşü el yüz hijyenimize özen göstermemiz, düzenli duş almamız çok önemli. Bu noktada kullanılan dezenfektanın güvenilirliği, kullandığımız kişisel hijyenik ürünler büyük önem taşıyor. Dr.Özcan Özgül de bu dönemdeki yaygın olarak karşımıza çıkan dezenfektan kullanımı ile kişisel hijyen ve temizlik hakkında bilgiler veriyor. Güzellik editörü: Eylem ŞİMŞEK

Fotoğraflar: Derya Murat ÖZGÜN

Dr.Özcan Özgül hem dezenfektan hem de kişisel bakım malzemelerini kullanırken ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasının öneminin altını çiziyor ve ekliyor “Tercih edilen ürünlerin alev alma, parlama riski olmamalıdır, bakterileri ve özellikle de virüsleri öldürme gücü kanıtlanmış olmalıdır, cilde temasında bir engeli olmamalı, havadaki ve yüzeylerdeki mikroorganizmaları öldürebilmeli, tuvaletler gibi ıslak zemin içeren mekanlarda yüksek etkinlikle ve belki daha önemlisi yüksek güvenilirlik ile kullanılabilmelidirler.

Pantene, Head&Shoulders, Yves Rocher

Etken maddenin Hipokloröz olmasını öneriyorum. Kaldı ki bu madde, insan vücudunda zaten var olan ve savaşçı hücrelerimiz tarafından üretilen bir maddedir. Çok özel yöntemler ile üretilmektedir ve Nötr pH’a sahiptir. Hipokloröz insan cildine değmesinde sorun olmayan bir sınıftadır. Toplu alanlar için ve kişisel kullanımda dezenfektan madde alırken bu konulara dikkat etmek ve içeriğini dikkatlice okumak büyük önem taşımaktadır”

Marks&Spencer, Misbahçe, Yves Rocher, The Body Shop

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile serinlemek ve kişisel hijyeni sağlamak için sık sık banyo yapmak çok önemli. Akşamları saçlarınızı ve vücudunuzu yıkamanız bulaşmış olma riskine karşı da önemli bir korunma yöntemi olacaktır. Banyo sırasında kullandığınız sabun, duş jelleri ya da şampuanlar yeterli arınmayı sağlayacaktır.

Yves Rocher, Pantene, Love Beauty and Planet, Herbal Essences

Toplumsal sağlık için avm’lerde doğru dezenfektasyon önemli
Ülkemizde başlatılan normalleşme süreci çerçevesinde, sınırlı kapasitelerle açılan AVM’ler geçtiğimiz günlerde ziyaretçilerle buluştu. Sosyal mesafeyi koruma şartı öngörülerek ve Sağlık Bakanlığı yönergeleriyle doğru orantılı olarak toplumsal sağlığı tehdit edici unsurlara karşı önlem alınan Avm’lerde doğru dezenfektenin nasıl yapılacağına dair Dr. Özcan Özgül’den bilgi aldık “Günümüzde kişisel ve çevresel biyo güvenlik çok önemli hale gelmiştir. Yeni bir dünya düzenini ve bu kapsamda korunaklı yaşamsal alanlarımızı yeniden yapılandırmamız gerekiyor.

Nivea, Arko, İncia

Bu yüzden hem kendimiz, hem de çevremiz için uygun antiseptikler, doğru sosyal mesafe ve diğer şartları tam ve hassasiyetle uygulamak büyük önem kazanıyor. Ülkemizde de, normalleşme süreci çerçevesinde, toplu kullanılan alanlar tekrar hayatımıza giriyorlar. Bu hafta itibariyle AVM’leri, kuaförleri yeniden kullanmaya başladık ve artık kişisel hijyen kadar, ortam hijyeni de önem kazanmakta. Hepimizin bildiği gibi Covid 19; ağız, burun, gözlerden ve açık yaralardan bulaşıyor. Kullanacağımız koruma amaçlı ürünlerin cilde temas edebilip edememesi çok önemli.