Clubhouse Yeni Nesil Radyo mu?

0
150

İletişimci Yazar Barış Karaoğlan Yazdı: “Clubhouse yeni nesil radyo mu?”

İletişimci Yazar Barış Karaoğlan, son günlerin en popüler uygulaması Clubhouse konusunu inceleyerek ülkemizdeki durumunu ve radyo ile benzerliklerini yazdı. Kullanım alışkanlıklarına baktığımızda Türk kullanıcısının ne kadar çabuk adapte olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Biz toplum olarak sohbet etmeyi seven ve bundan büyük keyif alan insanlarız. O yüzden yemek masasında uzun saatler geçiririz. Sekiz on saat yemek masasında oturup, sonra çay sohbetine devam edip, biten çayı tazeleyip kalkacak misafire “daha karpuz kesecektik” diyen bir toplumun çocuklarıyız.

Herkes Konuşmayı Özledi
Sosyal Medya ve benzer uygulamalarda geçirilen zamanların çoğunluğunda takip edilen hesapların paylaşımlarının okunması-izlenmesi faaliyetinden başka yapılan tek ek faaliyet o paylaşımların altına yazılan yorum olabilir. Yorum yazmıyorsanız sadece izliyorsunuzdur. Ya da mesajlaşma uygulamalarında da yoğun bir yazışma trafiğinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani yazışmaktan aslında konuşmayı unuttuk. Clubhouse uygulamasından kullanıcıların bu kadar memnun kalmasının sebebi tam da bu, unuttuğumuz konuşma ve sohbet etme duygumuzun tekrar hatırlatılması. Bir de bizi hiç tanımayan insanların ettiğimiz lafları duyması ya da hiç tanımadığımız birilerinin yorumlarını canlı dinliyor olmak, sohbete katılma imkanının da sağlanıyor olması uygulamayı zirve yaptırdı.

Konuşmayanlar Dinliyor
Clubhouse uygulamasında hiç konuşmak istemeyenler için de alternatif çok, istediğiniz sohbet odasına girerek, sadece orada konuşulanları dinleyebilirsiniz. “Mahalle dedikodusu” diye bir kullanım vardır, bilimize de yerleşmiştir, tam o kullanımın hakkını verecek şekilde dedikoduların dinleyicisi konumunda kalarak, merak ettiğiniz her odadan sohbetler dinleyebilirsiniz. Zaten konuşacak şeyinizin yoksa en iyisi dinlemek.

Böylelikle konuşmanın sadece bir yetenek olmaktan da öteye geçen bir özellik olduğuna da vurgu yapalım, çünkü konuşmakta kendi içinde ayrılır; boş konuşmak, çok konuşmak, etkili konuşmak, güzel konuşmak, öğretici konuşmak, dikkatli konuşmak, eğitici konuşmak diye liste uzar gider. Yani boş konuşuyorsanız dinleyici bulamayacağınız gibi çok konuştuğunuzda da dinleyicileri kaçırabilirsiniz. Etkili konuşabilir ama dikkatli konuşamazsanız da durum farklı olmayabilir. İşin en doğru şekli elbette, güzel ve etkili konuşmaktır. İşte o zaman yeteneğin haricinde başka durumlardan bahsedebiliriz. Clubhouse bu anlamda ciddi bir platform haline gelebilir, konuşmacıların dinleyicileri odada tutma kabiliyetleri ile (bu komedi ya da eğlence içerikli de olabilir) doğru orantılı bir şekilde ilerleyecektir.

Akşam saatlerinin yeni ve farklı eğlencesi Clubhouse yeni nesil radyo mu oluyor?
Radyoların en popüler olduğu döneme doğru uzandığımızda, güzel konuşan bir radyo sunucusunun programının saatler boyu takip edildiğini hepimiz biliriz. Bazen de telefon bağlantıları ile konuklar alınırdı programa, çok olmasa da günümüzde de zaman zaman yapılıyor. Clubhouse sohbet odalarında da benzer durumlar yaşanıyor, yani edilen sohbete telefon bağlantısı ile değil de el kaldırarak (uygulama içerisinde bu şekilde ifade ediliyor) dahil olabiliyorsunuz.

Radyo her dönem bir şekilde popüler olmuştur. Arabada dinlemişizdir, bir bekleme salonunda denk gelmişizdir, vapur seyahatinde kulak misafiri olmuşuzdur. Hepsinin ortak özelliği konuşan birinin olması ve onun tarafından anons edilen müziklerin dinleniyor olması. Clubhouse uygulamasının günümüz dünyasında yeni nesil radyonun da yerini alabileceğinden bahsedilebilir. Bu tam olarak radyo demek değil, iletişim araçlarının yaygınlaşma dönemlerine baktığımızda akşamları hep birlikte bir radyonun etrafında oturulup radyo tiyatrolarının dinlendiğini görürüz, zamanla radyonun yerini televizyon aldı, sonra internet, sonrasında sosyal medya sohbet ve paylaşım uygulamaları, şimdi ise radyonun bir değişik versiyonu diyebileceğimiz (ufak bile olsa benzetebileceğimiz) bir platform olan Clubhouse.

İnsanlık her dönem benzer şeylerle oyalamış kendini, o pencereden bakıldığında akşam saatlerinin yeni ve farklı eğlencesi diyebiliriz. Eğlence derken bir yanlış algı oluşmasın, öğrenmekte bazen eğlenmek anlamını taşıyabilir çünkü insan eğlenirken öğrenebilir, öğrenirken eğlenebilir.

Hatta radyo ile benzetirken önümüzdeki günlerde bu ve benzer sohbet odalarının oluştuğuna şahit olabiliriz. Yani bir sohbet odasında müzik adına paylaşımların yapıldığı ve bununla ilgili sohbetlerin olduğunu görebiliriz.