Bennu Gerede’den ‘Panerotik’ Solo Fotoğraf Sergisi

0
57

BE Contemporary, 27 Mart – 27 Nisan 2021 tarihleri arasında fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin İzmir Urla’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kadın, beden, toplumsal cinsiyet ve cinsellik temaları etrafında sosyal içerikli projeleriyle tanınan Bennu Gerede’nin BE Contemporary’de 27 Mart – 27 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşen solo sergisinde sanatçının farklı fotoğraf serilerinden çalışmaları bir araya geliyor.

Küratörlüğünü Pırıl Gündüz’ün üstlendiği sergide, Bennu Gerede, kadın bedeni üzerine tekrar düşünmeye ve bu formlara dair var olan cinsel çağrışım yüklü algıyı sorgulamaya davet ediyor. Nü kadın bedeninde var olan formların, aslında doğada zaten yer alan formlar olduğunu vurgularken, kadın bedeni ve doğa arasında önyargısız bir ilişki kurulması amaçlanıyor.

Karpuz Turpu, 2014

Bennu Gerede’nin Panerotik sergisindeki fotoğraflarında, kadın bedenine dair doğal formlar ve doğaya ait çiçek, meyve ve hatta sebze formları arasında bir analoji kuruluyor.

Fotoğraflar bu anlamda Amerikalı sanatçı Robert Mapplethorpe’un çiçek fotoğraflarına da atıfta bulunuyor. Bennu Gerede, form üzerindeki sorgulamasına odaklanmak için, arka planı kasıtlı olarak boş bırakarak, kadın bedeninin ve doğadaki nesnelerin farklı bölümlerini ön plana çıkarıyor. Kadın bedenindeki formların, girintilerin ve çıkıntıların; işlevsel, duyumsal ve dokunsal varoluş amaçlarını hatırlatırken, erkek egemen ya da sadece estetik bakıştan sıyrılabilmek amaçlanıyor.

Açıklıklar, 2011

Bu doğrultuda, Panerotik izleyiciyi halihazırdaki algısal ve fikirsel basmakalıp düşüncelerden kurtulan ve doğayla olan ilişkide kendini kutlayan kadın bedenine farklı bir perspektiften bakmaya çağırıyor. Serginin ismi ‘Panerotik’ de kaynağını bu noktadan alıyor; ‘pan’ yani ‘tümel’ bir cinsellik anlayışıyla, izleyiciyi haz spektrumu üzerine düşünmeye davet ediyor.

AÇILIŞ: 27 MART 2021, CUMARTESİ 18:00
Sergi açılışına giriş HES kodu ile, maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleşecektir. Galerinin kapalı alanında aynı anda maksimum 12 ziyaretçi bulunabilir. Diğer ziyaretçileri bahçe alanında açık havada ağırlamak mümkün olacaktır.