9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

0
125

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Elif Özkul’un sunumu eşliğinde gerçekleştirildi. Törene, sinema ve akademi camiasından birçok isim katıldı. “Herkes İçin Adalet” temasıyla gerçekleştirilen festivalin direktörü Bengi Semerci, törende yaptığı konuşmada, dolu dolu bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktıklarını belirtti.

Umudu merkeze alarak hareket ettiklerini aktaran Semerci, “Seyirci sayımız her yıl artıyor. Bu durum gelecek yıl festivali yapmak için bize daha fazla heyecan verdi. Bir çok filmimiz kapalı gişe oynadı. İzleyicilere teşekkür ediyorum” dedi. Türkiye’nin çok önemli sinema filmlerinin olduğunu vurgulayan Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer ise bu festivalin sinema yoluyla adaleti gündeme taşıyarak, adaletli hukukçuların yetişmesine katkı sağladığı fikrinde. 9.Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın En İyi Film Ödülü’nü Ödülü jüri başkanı Zuhal Olcay’dan alan isim ”Batmadan” filminin yönetmeni Rodd Rathjen oldu.

Düzenlenen özel gecedeki diğer ödüle layık görülen filmler ise şöyle:

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması dalında Jüri Özel Ödülü/ Küçük Şeyler.

Altın Terazi Kısa Film Proje Yarışması En İyi Senaryo ödülü / “Peripetia/Peripeteia”

Kısa film jüri özel ödülü / “İtham/Accusation”

Kısa Film Seyirci ödülü / “Eksik/Lack”

Her yıl seyirciler tarafından oylama sistemiyle verilen “Habertürk Seyirci Ödülü”nü “8 Numaralı Jüri Üyesi” filmi kazandı.

Öğrenci Jürisi “Hapishane Müdürü/Sorkhpoust/The Warden”

Ayrıca bu yıl ilk kez düzenlenen ve danışmanlığı Zeynep Atakan tarafından yapılan VisionIST “Endüstri Günleri”nde ise sinema profesyonelleri üç gün boyunca bir araya getirilerek bir ilk gerçekleştirildi.