Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci

0
139

Obezite cerrahisi ya da kilo verme ameliyatları olarak bilinen operasyonlar, kiloya bağlı çeşitli sağlık sorunları yaşayan; spor ya da diyete rağmen kilo veremeyenlere tavsiye ediliyor. Operasyon sonrasında ideal kilolarına kavuşan bireyler için süreç burada sona ermiyor. Kilo kaybı sonrası vücutta sarkmalar meydana gelebiliyor.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salih Onur Basat, “Post bariatrik cerrahi sonrası; kilo vermeye ve almaya bağlı sarkmaların giderilmesi, sarkan derilerin alınması ile vücuttaki çatlakların azalması ve vücut formunun yeniden şekillendirilmesi gerekebilir” dedi.

Basat, bu operasyonlar sonrasında kontrollü ve sağlıklı bir iyileşme elde etmek için düzenli korse kullanılmasını tavsiye ediyor: “Ameliyatın büyüklüğüne göre başlangıçta hafif antrenmanlar yapmalı, ağır hareketlerden kaçınmalıdır” şeklinde konuştu.

Cerrahi gereksinimi kişiden kişiye göre değişiyor
Dr. Basat, “Ameliyatlarda temelde karın, iç bacak, sırt ve kol germe şeklindedir. Bu operasyonların planlaması; verilen kiloya, kilo verme süresine, kişinin nasıl bir yaşam şeklini tercih ettiğine ve cilt yapısına göre farklılık gösterir.

Obezite cerrahisi sonrası düzenli spor yapan kişilerde cerrahi gereksinimi en az düzeyde olabilir. Ancak her ne kadar spor yapılırsa yapılsın, kısa sürede ciddi miktarda kilo vermek sarkmalara yol açacaktır. Bu noktada kişinin alışkanlıkları ve özeni sayesinde operasyonların kapsamının değişebileceğini söylemek mümkündür” açıklamasını yaptı.