Değerli Taşların Mükemmel Aksesuarlara Dönüş Hikayesi

0
325

İki sene önce kendi adını verdiği aksesuar markasını kuran ve sanatçı bir aileden gelen takı tasarımcısı Selin Ecer, çocukluk yıllarından beri sanatla iç içe büyüyen biri. Çünkü yıllarını heykel ve seramik sanatçılığına adamış olan babası Prof. Dr. Erdinç Bakla sayesinde evlerinde hep bir sanat rüzgarı esmiş. Ve bugün tasarımlarına yansıyan göz aşinalığının da o zamanlara ait etkilerinin yoğun bir şekilde koleksiyonlarını etkilediğini ifade ediyor. Şimdi okuyacağınız röportajda tasarımcının yola çıkış hikayesini ve 2019 Sonbahar/Kış tasarımlarına ait oluşumları keşfedeceksiniz. Röportaj: Eylem Şimşek

Sizi tanıyabilir miyiz kısaca?
Takılara ve aksesuar tasarımlarına küçüklüğümden beri hep inanılmaz ilgi duydum. Zamanla çocukluktan gelen bu merak benim profesyonel kariyer planlamam haline geldi. Her zaman dergilerdeki ürünleri takip eder, mağazalarda hep takı reyonlarında bulurdum kendimi. Daima şöyle düşünmüşümdür. Takı tasarımı yapmak benim en büyük düşüm ve tasarladığım takıları birilerinin üzerinde görmek en büyük mutluluğum. Yaklaşık on sene önce hobi olarak başladığım takı tasarımı, zamanla bütün planlarımın merkezine oturdu. Üniversite yıllarımda bir yandan Medya İletişimi eğitimime devam ederken diğer yandan da bir sanat galerisinde gümüş dökümler üzerine ders almaya başladım. Takı tasarımı seminerlerine ve sertifika programlarına katıldım. Takılarımı insanlarla ilk kez bir sanat galerisinde açtığım kişisel bir sergide paylaştım. Bu sergiyi çeşitli karma sergiler takip etti. İlk iş teklifleri bu sergiler sayesinde geldi. Hayatta gerçekleşen her bir hayal bir sonraki için yol gösteriyor insana. Türkiye’nin en önde gelen tekstil firmalarına özel koleksiyonlar oluşturdum. Kendi ismim altında Selin Ecer markasını yaklaşık iki sene önce kurdum.

Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini sizden dinlemek isteriz. Selin Ecer tasarımlarına genelde neler ilham veriyor?
Dikkatimi çeken ve bir anlam yüklediğim her şey esin kaynağım olabiliyor. Doğa, farklı kültürler, aşk, insanlar, mevsimler… Sanat ve tasarım dünyasına adım attığınızda her şeye daha detaycı ve değişik açılardan bakmaya başlıyorsunuz. İlgileriniz hep farklılıkları bulmaya, incelemeye yönlendiriyor sizi.

”bol bol seyahat ederek, Farklı kültürleri tanıyarak ve araştırarak, hayatınızı şekillendirmeyi bir yaşam tarzı haline getiriyorsunuz”

Sanatla nefes alıp vermeye, boş zamanlarınızda bile aklınızda mutlaka yeni fikirlerin,yeni tasarımların geldiğini görüyorsunuz. Geçen her yıl size farklı tecrübeler katıyor ve bir sonraki koleksiyonunuza bakış açınızı da genişletiyor. Selin Ecer Sonbahar/Kış 2018-19 koleksiyonumda doğadan ilham aldığım parçaları yine fazlaca göreceksiniz. Sonbaharın gelmesiyle birlikte yapraklı ve çiçekli modeller ön planda, aynı zamanda renk tonlamalarında da daha natürel tonlar hakim durumda.

Hangi materyalleri sıklıkla kullanıyorsunuz? Ve koleksiyonda kullandığınız bu materyalleri nerelerden temin ediyorsunuz?
Koleksiyonlarım gümüş ve doğal taşlardan oluşuyor. Onların enerjisini hissetmeyi seviyorum. Bu sene Sonbahar/Kış koleksiyonumda ağırlıklı olarak akik, labradorit, ametist, hematit, oniks, quartz gibi taşlar var.  Bu taşlar görünümü ve enerjisi bana en çok uyanlar. İnciyi de oldukça fazla kullandım. İncilerin zarafeti ve saflığı ile kadını birbirine yakıştırıyorum ve modası geçilmez buluyorum. Mücevher kutunuzda olması gereken incili parçaları bu sezon koleksiyonda bulabileceksiniz.

İmzanız niteliğinde olan bir tasarım var mı?
Geçtiğimiz sezondan yana özellikle tercih edilen kelebekli model yüzük, bileklik ve kolyeler en ön planda olan parçalar.

Koleksiyonlarınızda sıkça yer verdiğiniz mercan, turkuaz, akik, amatist gibi doğal taşlar şüphesiz kusursuz bir enerji veriyor insana. Peki sizin için öne çıkan ya da enerjisini çok fazla hissettiğiniz bir taş var mı?
Doğal taşların enerjisini seviyorum ve iyileştirici yönüne çok inanıyorum. Amatist, turkuaz, mercan bana en yakın gelen ve hissetmeyi en çok sevdiğim taşlar.

”Ametistin negatif enerjiden koruduğuna, enerji ve canlılık verdiğine inanılıyor. Aynı zamanda stresli zamanlarınızda da sizi yatıştıran bir etkisi var”

Turkuaz taşı genç ve zinde hissetmenizi sağlar. Migreni hafiflettiğine, solunum yollarınızı rahatlattığına, aynı zamanda denge sağladığına inanılır. Sıcak renk tonları ile özellikle yaz aylarında tercih edilen mercan taşının kalbi güçlendirdiği bilinir. Doğal taşları anlatmakla bitmez, her kişinin mutlaka kendine özel bir taşı olmalı diye düşünüyorum.

Erkekler için de tasarımlar yapıyorsunuz, onlar daha çok hangi tarz modelleri tercih ediyor?
Erkekler için henüz çok kapsamlı bir koleksiyon hazırlamaya fırsatım olmadı, ama onlar tarafından da çok büyük bir talep var aslında. Önümüzdeki sezon erkek modellerine de ağırlık vereceğim. Erkeklerde zincir kolyeler, deri bileklikler ön planda. Özellikle birkaç parçayı bir arada kombinleyerek takmak çok moda. Siyah gümüş ve iri parçalar, kalın zincirler favoriler.

Birçok dizide tasarımlarınıza rastlıyoruz. Takılarınızı özellikle üzerinde görmeyi istediğiniz bir isim var mı?
Dizilerle birlikte Selin Ecer markasının bilinirliği oldukça arttı, karakterlerin tarzlarıyla ürünler örtüştüğünde ve giydikleri kıyafetlerle güzel kombinlendiğinde ürünler daha popüler bir hal alıyor ve pek çok kişi tarafından tercih edilir hale geliyor.  Tasarımlarımın daha fazla sayıda ünlü tarafından tercih edildiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Takılarımı bu yıl en çok Bade İşcil, Aslıhan Gürbüz, Aslı Tandoğan, Birce Akalay, Özge Ulusoy gibi isimler taktı. Bu kişilerin üzerinde takılarımı görmek oldukça mutluluk verici. Takılarımı özellikle takmasını istediğim bir isim yok şu anda, ama hedefim her geçen gün Selin Ecer takılarını tercih eden kişi sayısını elimden geldiğince arttırmak ve tercih ediliyor olmak.

Kişiye özel tasarımlar da yapıyor musunuz?
Evet kişiye özel tasarım yapıyorum. Müşterilerin istedikleri renklerde ve modellerde kişiye özel, tek parça çalışmalar da yapıyorum. Aynı zamanda özel günleri için giyecekleri kıyafetlerine uygun önerilerde bulunuyorum, veya hayallerindeki tasarımları hayata geçirmeye çalışıyorum.

 

Ürünlerinize internet üzerindeki alışveriş sitelerinden ulaşabiliyor, butik açma düşünceniz oldu mu hiç?
Şu an www.selinecer.com üzerinden satışlarım devam ediyor. Aynı zamanda Türkiye genelinde Selin Ecer takılarını satan 10 farklı satış noktası daha var, talep gittikçe artıyor, bu da beni çok mutlu ediyor. Kendi mağazamı açmak da planlarım içinde var tabii ki.

Son olarak yurt dışına açılma konusunda girişimleriniz var mı?
Şimdiye kadar hep Türkiye geneline ağırlıklı olarak çalıştım. 2019 planlarım içinde yurt dışına da açılmak var.