Karl For Ever…

0
227
Yağmur Melek Kaya

Geçtiğimiz şubat ayında hayata veda eden 20. yüzyılın efsanevi moda tasarımcılarından Karl Lagerfeld için Paris Grand Palais’de önemli isimlerin de katıldığı bir anma töreni düzenlendi. Biz de bu törene ve Karl’a dair önemli gelişmeleri mercek altına aldık! Yağmur Melek Kaya

Siyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri ve bembeyaz at kuyruğu saçları… Modanın Einstein’ı olarak tanınan Karl Lagerfeld bu alana birçok yenilik kattı. İlk kez Chloé ile modaya adım atan Lagerfeld, 1980’lerde ise Chanel’in başına geçti. Kendi deyimiyle Chanel’i parizyen doktorların eşlerinin favori markası olmaktan çıkarıp, global bir marka kimliğine dönüştürmesi bu ”yeni kalma” girişiminin en güzel örneği. Yaptığı defilelerde sadece catwalk algısını kırıp farklı konulu moda şovları gerçekleşti. Kendisine benzeyen anahtarlıklar, sevimli ayıcıklar çıkarttı.

Fendi, Karl Lagerfeld, Chanel ve KL olmak üzere dört farklı marka için tasarımlar yaptı. Önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Net-A Porter’da ”KARL” markasını lanse etti. Linda Evangelista’dan, Claudia Schiffer’a, Bella Hadid’den Cara Delevigne’e birçok modelin global başarısında Karl Lagerferld’in katkısı vardır. Tasarımın sadece kumaşlarla ya da defilelerle sınırlı kalınmaması gerektiğini savunup kendi biyografisini anlatan film ile daha anlamlı olduğunu savundu.

Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld’in ve Grand Palais direktörlerinden Robert Cansen tarafından düzenlenen ”Karl For Ever’a” modeller, aktristler ve moda dünyasından birçok isim katıldı.

Tilda Swinton’un sunumu ile başlayan törende Bruno Pavlovsky, Dome Anna Wintour, Virginie Viard, Caroline Lebar gibi önemli isimler Karl hakkında konuşmalar gerçekleştirdi. Tasarımcının en sevdiği renklerden ilham alınarak hazırlanan törende Karl’ın 56 dev portreleri de yer aldı. Her zaman piyano çalmayı öğrenmek isteyen fakat annesinin çizime yönlendirmesiyle piyano çalma tutkusunu gerçekleştiremeyen Lagerfeld’in anma gecesinde Lang Lang’ın nefes kesen performansı dikkatleri çekti. Törenin kapanışını ise Pharrel Williams’ın konukları coşturan ve Karl’ı coşkuyla uğurlayan ”GUST OF WIND” performansı ile geceyi sonlandırdılar.

Pharrel Williams