Sezon Saçlarında Yeni Trend: ‘Clavi Cut’

0
214
Şenol Zeytinoğlu

2020 yılının en dikkat çeken saç trendinin adı, ‘clavi cut’ yani köprücük kemiği hizasında kesim. Zaten ‘clavi’ kelimesi de İngilizce ‘clavicle’ın kısaltması, yani köprücük kemiği… Bu model her ne kadar kimi saç tasarımcıları tarafından Bob kesimin uzun hali olarak tanımlansa da Şenol Zeytinoğlu, bu modelde kakülün ensedeki saçlardan daha uzun olduğunu, böylelikle yüz hatlarıyla oynamanın daha kolaylaştığını belirtiyor.

Her moda ve güzellik trendi gibi ‘clavi’ de moda metropollerinde ortaya çıktı. Chloé, Hermès ya da Versace gibi markaların yanı sıra pek çok tasarımcı da mankenlerini bu saç modeliyle podyumlara çıkardı. Tabii Alexa Chung, Emma Stone, Olivia Palermo ve Reese Witherspoon gibi pek çok ünlü isim de bu pratik saç kesimini kolay kullanımından dolayı benimsemiş durumda.


Her Yüz Tipine Uygun
Omuz hizasından biraz daha uzun olan bu kesim, çok yönlü olmasıyla -oval ya yuvarlak- farklı yüz hatlarına uygun. Sert yüz hatlarını yumuşatan, yuvarlak hatları ise görsel olarak incelten etkisiyle son dönemin öne çıkan kesimi olmayı hak ediyor. Saç tasarımcısı Şenol Zeytinoğlu, ‘clavi’ kesimde saç tipinin de önemli olmadığını belirtiyor: “Saçınız ister kalın telli ister ince telli olsun mükemmel bir kesimle dolgunluk kazanacaktır. Kakül ya da hafif bir kat kesim de modeli öne çıkaracak bir detay olabilir. Bu modele uygulanan doğal bir baleyaj da saçların belirgin görünümünü destekler. 2020’un öne çıkan ‘clavi’ trendi, pek çok şekillendirme imkanı sağlıyor. Özellikle saçlarını ortadan ayırmayı sevenler, feminen bir görünüm kazandırdığı için de en çok dalgalı fönü tercih ediyor. Daha dikkat çekici bir görünüm isteyenler saçlarını yandan ayırarak da kullanabilir. Bu modelde kullanılan saçın uzunluğu ise balerin topuz ya da atkuyruğu kullanımını da kolaylaştırıyor.

2020’de saçlar vanilya sarısı renginde
Saç tasarımcısı Şenol Zeytinoğlu, 2020’nin öne çıkan renklerini yeni tonlarla açıklıyor. Bu yeni tonlar arasında bronz kahve, blond vanilya ve blond bejler öne çıkıyor. Renklerdeki yansımalar ombre gibi uçlardan biraz daha yukarıya çıkıyor ve yansımalar şeklinde kendini gösteriyor.