Cildimiz Bize Neler Söylüyor?

0
31

Cildimiz vücudumuzun en büyük organı. Aynı zamanda ne yazık ki en çok denemeye maruz kalan ve en çok yıpranan organımız olduğunu da söyleyebiliriz. Cildimiz bize kim olduğumuzu, nasıl bir beslenme düzenimiz olduğunu veya nasıl bir cilt bakım rutinimiz olduğunu söyler. Bizi dış dünyadan korur, vücudumuzun sıcaklığını korur. Bunları yaparken de bazı reaksiyonlar göstererek bize sinyaller verir. Bu sinyalleri görüp doğru adımı attığımızda sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmak hayal değil. Biolog, Marka Yöneticisi Sevgül Öztop ile yaza girerken vücudumuzun en önemli parçası cildimizle ilgili mini bir söyleşi gerçekleştirdik.

Güzellik Editörü: Eylem ŞİMŞEK

Cildimizi Nelerle Besliyoruz.
Günümüzün beslenme ve yaşam koşulları, ne yazık ki cildimizin yorulmasına neden oluyor. Durum böyle olunca çeşitli ürünlerle cildimizi desteklemek şart oluyor. Ancak kadınların özellikle gelişen dijital çağda kozmetik ürünlerini tercih ederken seçici olmaması uzun vadede ciltte büyük hasarlar bırakıyor. Kullandığınız ya da kullanmak üzere aldığınız cilt bakım ürünleri eminim ki 10’dan fazladır. Peki hangisini düzenli olarak cildimize uyguluyoruz. Ya da cildimiz gerçekten bunları istiyor mu biliyor muyuz? Herhangi bir reaksiyon gösterdiğinde kullandığımız ürünleri bırakıp yepyeni bir seri alıyoruz ve kendimize cilt bakımı üzerine sözler veriyoruz. Bu kısır döngü içinde kaybolurken cildimizin doğal yapısında hasarlar bırakıyoruz.

Cildimiz Bize Neler Söylüyor?
Cildin yaşayan bir organ olduğunu unutmayalım, hepimiz ne yiyeceğimizi bilmek isteriz. Farklı bir şey yediğimizde alerjik reaksiyon gösterebiliriz. Cilt içinde aynı mantıkta düşünebiliriz. Her gün farklı bir yiyecek yediğimizde nasıl sindirim sorunu yaşıyorsak, ciltte her gün farklı bir ürünle karşılaşmak istemiyor. Hemen bir sivilce, akne veya leke çıkararak size sinyalleri veriyor. Cildinize kulak verin ve bu sinyalleri görün. Cilt bakım rutininizi de onun istediği gibi yapın. Formül bu kadar basit.

Cildin Doğal Yapısı
Bir araştırmaya göre Amazon’da Yanomami kabilesinde yaşayan insanların ciltleri inceleniyor. Burada yaşayan insanlarda sivilce, leke, akne, alerji, egzama gibi cilt sorunlarının olmadığı görülüyor. Aksine hepsi çok sağlıklı cilt ve saç yapısına sahipler. Bunun sebebini cildin doğal yapısında kalmasına bağlıyorlar. Temizlikte sabun, şampuan, krem gibi ürünler kullanmıyorlar. Böylece cildin doğal yapısını doğdukları günden bu yana koruyorlar. Modern çağda bu ne yazık ki mümkün değil. Şimdi bebekler doğduğu gibi şampuanla yıkanıyor ve cildin doğal yapısı daha kundaktayken değişmeye başlıyor. Cildin doğal yapısını koruyamasak da cilde sabit bir bakım rutini oluşturarak aynı etkiyi sağlayabiliriz.

Sağlıklı Cildin Sırrı: Cilt Bakım Rutini
Doğru cilt bakımı için onlarca ürün kullanmamıza da gerek yok. Cildinize uygun bir temizleyici ile günde 1 kez cildinizi yıkamanız ihtiyaç halinde asit oranı yüksek olmayan bir tonik kullanmanız ve en önemlisi cilt tipinize uygun nemlendirici krem seçmeniz sağlıklı bir cilt için yeterli. Bu ürünleri sürekli değiştirmek, modayı takip etmek yerine cildinize rutin oluşturmak cildinize yaptığınız en büyük iyilik olacak.

Cildi Olumsuz Etkileyen Unsurlar
Cilt güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları,hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme,yağlı yiyecekler,sigara gibi etkenlerle yıpranır,suyun az tüketilmesi gibi nedenlerle cilt kurur ve çizgileri artar, elastikiyet kaybı gözlenir.Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik (ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla ciltte kırışıklıklar, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir.
Bir de hepimizin ergenlik döneminde tanıştığı sivilce problemimiz var. Sivilce hormonal değişime bağlı olarak ortaya çıkan çok normal bir süreçtir. Sivilceler aktif haldeyken sıkmamak, üzerine krem veya farklı bir ürün sürmemek gerekir. Sivilceler geçtikten sonra cilt üzerinde lekeler bırakabilir. Sivilceler dönemsel olarak görülebilir; ancak sivilce lekeleri kaderiniz değildir.

Cilt lekeleri neden oluşur?
Cilt lekeleri, cilde rengini veren hücrelerde görülen düzensizlik sonucu ortaya çıkabilir. Cilt lekelerinin birçoğu uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak oluşur. Ancak, yanlış epilasyon yöntemleri, hamilelik, genetik yatkınlık, yanlış kozmetik ürün kullanımı, hormonal hastalıklar, obezite, ilaç kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak da cilt lekeleri görülebilir. Eğer bu lekeler doğuştan gelmiyorsa, lekesiz cildinize yeniden sahip olmak mümkün. Cilt lekelerinin en çok oluştuğu dönem malum yaz aylarıdır. Güneş lekeleri genetik yatkınlık ve ultraviyole (Görünmeyen zararlı güneş ışınları) ışınlarına maruz kalmak nedeniyle cilt üzerinde gözükür.Güneş lekeleri bazı ciltlerde çil olarak kendini gösterirken bazı ciltlerde kahverengi lekeler olarak gözükür. Buna engel olmak veya oluşan lekelerden kurtulmak mümkündür.

Cildinizi Yaza Hazırlayın
Yaz döneminde yağ içerikleri fazla olan kremleri kullanmayı bırakıp, daha az yağlı ve hafif ürünler tercih edilmelidir. Yağlanmayı kontrol altına alabilmek için toniklere de başvurulabilir. Yaz aylarına girmeden önce leke tedavisi için krem kullanmaya başlamak gerekir. Leke kreminizi seçerken cildi soymadan lekeleri iyileştiren leke kremlerini tercih etmelisiniz. Güneşe çıkıldığı anda mutlaka 15 spf korumalı güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Cildimiz İçin Doğru Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cilt tipiniz sorunluysa dermatoloğa danışmaktan çekinmeyin. Dermatologunuz cildiniz için en doğru ürünleri önerecektir. Ancak dermatolog önerisini erteliyorsanız, bir diğer uzman olan cildinize kulak verin. Kullandığınız ürünlerin uzmanlar tarafından üretildiğine mutlaka dikkat edin. Ne yazık ki kozmetik sektöründe artık her gün nasıl üretildiğini bilmediğimiz yeni bir ürün çıkıyor. Arkasında arge olmayan ürünler uzun vadede cilde zarar verebiliyor. Cilt tipinize uygun bir bir temizleyici seçebilirsiniz. Cildinize uygun nemlendiriciyi seçerken mutlaka içerisinde doğal içerikler olmasına dikkat edin.

İşin sırrı doğada, doğal bitkilerin cilt üzerinde ne kadar güzel etkiler verdiğini her geçen dün deneyimliyoruz. Cildinize uygun olduğunu keşfettiğiniz bir kremi hassas bölgeler hariç yüzünüzde ve tüm vücudunuza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Biolog Leke Kremi Hakkında
Biolog isminin sırrı uzman ekibinden kaynaklanıyor. Biolog ürünleri Yoğun ar-ge çalışmaları ve bünyemizde bulunan biyologlarımızla doğal içerikler ile bilimin gücü birleşiyor. Biolog leke kremi, cildinize dost doğal içerikler içerir. İçerisindeki meyan kökü ekstresi, papatya ekstresi, aynı safa yağı gibi bitkilerle ciltte oluşan lekelere karşı savaş açıyor. Provitamin B5 ve e vitamini gibi içeriklerle cilde ihtiyacı olan desteği veriyor.